Reklama

Reklama

Nielegalni migranci próbowali przekroczyć polską granicę. Interwencja SG

Jedenaście osób, w tym obywatele Mali i Indii, próbowało we wtorek dostać się do Polski przez granicę z Białorusią - poinformowała Straż Graniczna. Do niebezpiecznego incydentu doszło w okolicy Czeremchy - osoby ubrane po cywilnemu rzucały kamieniami w kierunku polskich patroli granicznych.

Jak podała Straż Graniczna w środę rano na Twitterze na odcinku, za którego ochronę odpowiada placówka graniczna w Białowieży, grupa nielegalnych imigrantów zbliżyła się do linii granicznej, dwie osoby z tej grupy przeszły na stronę polską, ale zostały zatrzymane, pozostałe wycofały się na Białoruś.

Zobacz też: Białoruś: Żołnierze szkolą się z gotowości bojowej

Według danych SG, od początku roku było blisko 5,5 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski; w maju - ponad 900, do tej pory w czerwcu - prawie 150.

Reklama

Granica z Białorusią. Zakaz przebywania w miejscowościach

Do 30 czerwca 2022 r. obowiązuje rozporządzenie MSWiA w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim. Weszło ono w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r.

Wcześniej, od 2 września do 30 listopada 2021 r., na tym terenie był wprowadzony stan wyjątkowy.

W rozporządzeniu podano, że dalszy zakaz przebywania na wyznaczonym obszarze przy granicy jest uzasadniony, bo wciąż mają miejsce próby nielegalnego przekraczania granicy i incydenty w bezpośredniej bliskości granicy i mogą być one wykorzystywane do - jak napisano - eskalacji trwającego obecnie kryzysu migracyjnego.

SG podała w ubiegłym tygodniu, że rozpoczęły się odbiory techniczne pierwszych ukończonych odcinków bariery budowanej na granicy polsko-białoruskiej. Jak poinformowała wtedy, przęsła ustawione są na długości 125 km, na pozostałych odcinkach (łącznie zapora będzie miała 186 km) prace też są zaawansowane. Prawie w całości gotowa jest droga techniczna biegnąca wzdłuż granicy, a wykonawcy deklarują dotrzymanie terminu oddania całej zapory do użytku z końcem czerwca.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy