Reklama

Niedzielski otrzymał raport ws. odmowy aborcji ofierze gwałtu

Minister zdrowia Adam Niedzielski otrzymał szczegółowy raport na temat odmowy aborcji u wykorzystanej seksualnie osoby z niepełnosprawnością - przekazał rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz. Dokument zawiera informacje z podlaskich i warszawskich szpitali. Zostanie przedstawiony w czwartek we Wrocławiu. Chodzi o 24-latkę z upośledzeniem umysłowym, która została zgwałcona, a następnie odmówiono jej aborcji, powołując się na klauzulę sumienia.

Kilka dni temu minister Adam Niedzielski - w związku z medialnymi doniesieniami o odmowie wykonania aborcji u wykorzystanej seksualnie nastolatki z niepełnosprawnością - przekazał, że prowadzona jest kontrola Rzecznika Praw Pacjenta i poinformował, że będzie przygotowany raport w tej sprawie.

Została zgwałcona, odmówiono jej aborcji. Jest raport

- Minister otrzymał raport Rzecznika Praw Pacjenta w środę po południu. Jest bardzo szczegółowy. Zawiera informacje zarówno z podlaskich jak i warszawskich szpitali, ale także te przekazane przez prokuraturę - podał Andrusiewicz.

- Wnioski są niepokojące, ale poinformuje o nich sam minister wraz z Rzecznikiem Praw Pacjenta na konferencji prasowej we Wrocławiu. Opinii publicznej należy się pełne wyjaśnienie tej bulwersującej sprawy - dodał.

Reklama

W czwartek w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu planowana jest konferencja z udziałem ministra. Zgodne z zapowiedziami, ma dotyczyć m.in. wprowadzenia standardu i profesjonalizacji w leczeniu bólu w Polsce.

Gwałt a klauzula sumienia

Media podawały, że lekarze z podlaskich szpitali odmówili aborcji 14-letniej dziewczynce z niepełnosprawnością intelektualną, powołując się na tzw. klauzulę sumienia. Chodziło o ciążę będącą następstwem gwałtu. Zabieg ostatecznie miał odbyć się w Warszawie, dzięki interwencji Federacji na Rzecz kobiet i Planowania Rodziny, która poinformowała o sprawie.

Prokuratura Krajowa przekazała potem, że jedna z białostockich prokuratur prowadzi śledztwo ws. wykorzystania seksualnego niepełnosprawnej 24-letniej kobiety, dementując doniesienia, że ofiara miała 14 lat. Sprawca na początku roku usłyszał zarzuty popełnienia przestępstwa z art. 198 Kodeksu Karnego, czyli seksualnego wykorzystania niepoczytalności lub bezradności. Grozi mu za to kara od sześciu miesięcy do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Powołując się na dobro pokrzywdzonej śledczy nie przekazali szerszych informacji o sprawie.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: aborcja | gwałt | Adam Niedzielski | klauzula sumienia

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy