Reklama

Reklama

Niedziele handlowe czerwiec 2018. Sklepy zamknięte czy otwarte?

W najbliższą niedzielę - 17 czerwca - nie zrobimy zakupów w większości punktów handlowych. Sklepy będą zamknięte, ponieważ są objęte zakazem handlu w niedziele.

Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą, która weszła w życie 1 marca, handel w niedziele dozwolony jest tylko w pierwszą i ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

Za złamanie zakazu grozi kara od 1 do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - nawet ograniczenie wolności. Państwowa Inspekcja Pracy podczas kontroli terenowych sprawdza, czy sprzedawcy przestrzegają ustawy.

Punkty, których nie obowiązuje zakaz handlu

Zakaz handlu w niedziele nie obowiązuje m.in. w piekarniach, cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z pamiątkami, z prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych oraz w placówkach pocztowych.

Reklama

W niedzielę zrobimy także zakupy m.in.: w placówkach handlowych na dworcach, w portach i przystaniach morskich, na lotniskach, w strefach wolnocłowych, w środkach komunikacji miejskiej, autobusowej, kolejowej, rzecznej, morskiej i lotniczej.

Jeśli chodzi o sklepy działające na zasadzie franczyzy - właściciel może otworzyć w niedzielę placówkę, gdy sprzedaż będzie prowadził "we własnym imieniu i na własny rachunek".

Niedziele handlowe 2018

W 2018 r. Polacy będą mogli zrobić zakupy jeszcze w 15 niedziel.

W czerwcu w ostatnią niedzielę miesiąca tj. 24 czerwca. 

W lipcu, sierpniu, wrześniu, październiku i listopadzie będziemy mogli udać się do sklepów w pierwsze i ostatnie niedziele tych miesięcy - 1 i 29 lipca, 5 i 26 sierpnia, 2 i 30 września, 7 i 28 października oraz 4 i 25 listopada.

W grudniu zakaz handlu będzie obowiązywał tylko w jedną niedzielę - 9 grudnia. W pozostałe będzie można zrobić zakupy.

Od przyszłego roku zaostrzenie przepisów

Od 1 stycznia 2019 r. przepisy ustawy ograniczającej handel w niedziele będą zaostrzone - handel będzie dozwolony tylko w jedną niedzielę w miesiącu - ostatnią. Polacy zrobią zatem zakupy w 15 niedziel.

Od 1 stycznia 2020 r. ograniczenie handlu będzie jeszcze większe - będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku (dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia, jedna przed Wielkanocą i cztery dodatkowo - ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia).

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy