Reklama

Niedziela handlowa: Które sklepy będą otwarte? Przez pandemię COVID-19 nie wszystkie

25 kwietnia, w trakcie ostatniego weekendu miesiąca, czeka nas niedziela handlowa. Które sklepy będą otwarte? Niestety, w związku z sytuacją pandemiczną nie wszystkie będą dostępne - m.in. część obiektów wielkopowierzchniowych.

Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje w siedem niedziel w roku. W tym roku sklepy będą jeszcze otwarte w ostatnią niedzielę czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.

32 wyjątki

Ustawa o zakazie handlu w niedzielę przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

Zobacz także: Otwarte ogródki, dzieci wracają do szkół. Europejskie kraje łagodzą restrykcje

Reklama

Zamknięcia związane z pandemią

W związku z sytuacją epidemiczną od 20 marca zamknięte pozostają wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m kw., podobnie jak centra i galerie handlowe z wyjątkiem działających w nich m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

W sklepach reżim sanitarny

We wszystkich otwartych placówkach handlowych obowiązuje wymóg noszenia maseczek ochronnych zasłaniających usta i nos. Sklepy mają obowiązek udostępniać klientom podczas zakupów rękawiczki jednorazowe i płyny do dezynfekcji dłoni. W placówkach handlowych obowiązują również nowe limity: jedna osoba na 15 m kw. w sklepach do 100 m kw., oraz jedna osoba na 20 m kw. w sklepach powyżej 100 m kw.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy