Reklama

Reklama

Nie żyje Teresa Żabińska-Zawadzki, córka dyrektora ZOO, który uratował setki Żydów

W nocy w wieku 77 lat odeszła Teresa Żabińska-Zawadzki, córka Jana i Antoniny Żabińskich, odznaczonych medalem Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata za ratowanie Żydów - poinformował na Facebooku stołeczny ogród zoologiczny.

W krótkiej informacji zamieszczonej na profilu ogrodu podkreślono, że Teresa Żabińska-Zawadzki urodziła się w 1944 roku w Warszawskim ZOO.

Jej rodzice Jan, który był organizatorem i wieloletnim dyrektorem ogrodu zoologicznego, oraz matka Antonina uratowali od śmierci ponad 300 Żydów z warszawskiego getta. Ukrywali ich na terenie ZOO. Miejsce schronienia zapewniali także osobom chorym psychicznie, którym groziła eksterminacja ze strony Niemców oraz harcerzom Szarych Szeregów szukającym kryjówek po akcjach przeciw okupantowi.

"Teresa Żabińska część życia spędziła w Danii, ale kilkanaście lat temu wróciła do rodzinnej Warszawy. Nie tylko pierwsze, ale i ostatnie lata Jej życia naznaczone były troską o ojczyznę i dbałość o pamięć rodziców" - czytamy na Facebooku ZOO.

Reklama

O heroicznej działalności państwa Żabińskich powstał w 2017 roku film zatytułowany "Azyl".

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy