Reklama

Reklama

Nie żyje Tadeusz Ferenc

Nie żyje były prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc. Zmarł w wieku 82 lat. W swojej karierze pięciokrotnie zajmował stanowisko prezydenta miasta Rzeszowa. "Prezydent zmarł w sobotę w szpitalu w Rzeszowie po długiej chorobie" - przekazał rzeszowski magistrat.

Tadeusz Ferenc zmarł w wieku 82 lat. "Prezydent zmarł w sobotę [27 sierpnia 2022 -red.] w szpitalu w Rzeszowie po długiej chorobie. Odszedł w otoczeniu najbliższych" - przekazała Marzena Kłeczek-Krawiec, rzecznik prasowy Prezydenta Miasta Rzeszowa.

"Wielki i wspaniały gospodarz Rzeszowa, serdeczny i życzliwy człowiek. Przez 18 lat sprawowania urzędu powiększył ponad dwukrotnie Rzeszów i uczynił z niego szybko rozwijające się nowoczesne miasto przyjazne mieszkańcom" - tak o zmarłym pisze wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. 

 

Reklama

Ferenc udzielił Warchołowi swojego poparcia, gdy ten w 2021 roku ubiegał się o fotel prezydenta Rzeszowa. Ostatecznie włodarzem miasta został wówczas Konrad Fijołek.

Ten ostatni o zmarłym prezydencie napisał: "Tadeusz Ferenc nauczył mnie, czym jest bezgraniczna miłość do swojego miasta".

Prezydent Andrzej Duda napisał w mediach społecznościowych, że Ferenc był wybitnym politykiem samorządowym. "Przez lata służby publicznej, jako Prezydent Rzeszowa zmienił oblicze Miasta, łącząc jego tradycyjne piękno z nowoczesnością. Pozostawia trwały wkład w rozwój samorządu w Polsce" - podkreślił we wpisie.

Tadeusz Ferenc. Sylwetka

Urodził się w Rzeszowie w 1940 roku. Pracę zawodową rozpoczął jeszcze w latach 50., w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego "PZL Rzeszów". W 1975 roku ukończył studia na Wydziale Ekonomicznym Akademii Ekonomicznej w Krakowie.

Od 1964 roku, do rozwiązania, był członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W latach 90. wstąpił do Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polskiej, a następnie do Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Od 1994 roku zasiadał w Radzie Miasta Rzeszowa. W 2001 roku uzyskał mandat poselski z listy SLD i Unii Pracy. Utracił go jednak rok później, w związku z wyborem na urząd prezydenta Rzeszowa. 

Wybory samorządowe w stolicy Podkarpacia wygrywał pięciokrotnie, kierując miastem do 2021 roku, kiedy zrzekł się urzędu. Powodem było pogorszenie stanu zdrowia po zachorowaniu na COVID-19.

W 2019 roku zrezygnował z członkostwa w SLD. W 2015 roku udzielił poparcia w wyborach prezydenckich Bronisławowi Komorowskiemu. W 2020 roku poparł Władysława Kosiniaka-Kamysza. Po rezygnacji z prezydentury w Rzeszowie popierał Marcina Warchoła, który przed wyborami opuścił szeregi Solidarnej Polski.

Miał żonę i córkę.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy