Reklama

Reklama

Nie żyje Stanisław Kania, były I sekretarz KC PZPR

Nie żyje Stanisław Kania, były I sekretarz Komitetu Centralnego PZPR. Za kilka dni skończyłby 93 lata. W 2012 roku warszawski sąd uniewinnił go od zarzutu współudziału we wprowadzeniu stanu wojennego.

Przyczyną śmierci była niewydolność serca i zapalenie płuc.

Kania był I sekretarzem KC PZPR od września 1980 do października 1981, zastępując na tym stanowisku Edwarda Gierka, który został usunięty po wydarzeniach z sierpnia’1980. Wcześniej, w latach 70. nadzorował państwowy aparat bezpieczeństwa, w tym Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz Ministerstwo Obrony Narodowej. Między innymi wtedy, gdy władze brutalnie pacyfikowały demonstracje robotników w Radomiu oraz w warszawskim Ursusie.

Na czele partii stanął po sierpniowych strajkach w 1980 roku, po podpisaniu Porozumień Gdańskich i odsunięciu Gierka.

Reklama

Później opisywano go jako bardziej "liberalnego" polityka wobec "Solidarności", w przeciwieństwie do Stanisława Olszowskiego, który też walczył o władzę, ale był zwolennikiem twardszego kursu.

Kania twierdził, że był przeciwny wprowadzeniu stanu wojennego, przekonywał też, że nie chciał siłowych rozwiązań wobec "S". W październiku 1981 zastąpił go na stanowisku I sekretarza gen. Wojciech Jaruzelski, ówczesny premier.

Kania był posłem wielu kadencji. W styczniu 2012 roku Sąd Okręgowy w Warszawie uniewinnił go z zarzutu współudziału we wprowadzeniu stanu wojennego. Podczas procesu mówił wówczas, że "nie ma z tym nic wspólnego".

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy