Reklama

Reklama

Nie żyje prof. Janina Suchorzewska, powstańcza łączniczka

We wtorek zmarła prof. Janina Suchorzewska ps. Myszka, łączniczka z powstania warszawskiego i harcerka Szarych Szeregów. "Wielka strata" - podkreślił na Twitterze Polskiej Fundacji Narodowej (PFN). Miała 91 lat.

O śmierci prof. Suchorzewskiej poinformowała w środę Fundacja "Nie zapomnij o nas".

"Wczoraj w wieku 91 lat zmarła prof. Janina Suchorzewska ps. 'Myszka', Szare Szeregi, łączniczka z Powstania Warszawskiego, Honorowy Profesor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego" - czytamy we wpisie fundacji.

Przypomniano, że "wychowała wiele pokoleń medyków". "Zawsze uważałam, że lekarz to najpiękniejszy zawód świata..." - przypomniano zdanie prof. Suchorzewskiej.

Wykładała przez ponad 30 lat

"Z głębokim żalem informujemy, że 20 kwietnia 2021 r. zmarła dr hab. Janina Suchorzewska, prof. uczelni wieloletnia kierownik Katedry i Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii, a następnie kurator Zakładu Etyki, Bioetyki i Deontologii AMG. Profesor Honorowy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Zatrudniona w Uczelni w latach 1968-2001" - napisano na stronie Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Reklama

"Wybitna specjalistka z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii, ceniony wychowawca i nauczyciel akademicki, niezwykle zaangażowana w kształtowanie osobowości przyszłych lekarzy. Twórczyni nauczania etyki na kierunku lekarskim Wydziału Lekarskiego GUMed" - czytamy w nekrologu.

Przypomniano, że prof. Suchorzewska była odznaczona: Odznaką Honorową PCK (1959 r., 1970 r.), Złotym Krzyżem Zasługi (1989 r.), medalem "Zasłużonemu AMG" (1990 r.), Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2000 r.) oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2001 r.).

Była członkinią honorową Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

Jako nastolatka walczyła w spowstaniu

Janina Suchorzewska z domu Tatarkiewicz, urodziła się 31 marca 1930 r. w Warszawie. Jej ojciec Jan Tatarkiewicz był warszawskim adwokatem. W czasie Powstania Warszawskiego 14-letnia Suchorzewska była oddelegowana z Szarych Szeregów do I plutonu Wojskowej Służby Kobiet. Miała pseudonim "Myszka". W Śródmieściu pełniła funkcję łączniczki szefa sanitarnego na Obwód Śródmieście Armii Krajowej.

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje