Reklama

Reklama

Nie żyje Jan Lesiak, były szef zespołu specjalnego UOP

Nie żyje Jan Lesiak, były szef zespołu specjalnego Urzędu Ochrony Państwa. Pułkownik Służby Bezpieczeństwa miał 75 lat.

Lesiak pracował w Departamencie III MSW, który zwalczał opozycję. Rozpracował tam członków opozycji, m.in. Jarosława Kaczyńskiego i Jacka Kuronia.

Jego nazwisko było wiązane przede wszystkim z tzw. "szafą Lesiaka", gdzie przechowywano dokumenty opracowane przez jego zespół. Ujawnił to w 1997 roku ówczesny minister-koordynator służb specjalnych Zbigniew Siemiątkowski.

W 1999 roku, gdy ministrem sprawiedliwości była Hanna Suchocka, sprawa została umorzona. Prokuratura uznała, że inwigilacja nie była przestępstwem.

W 2005 roku, po dojściu do władzy przez PiS, sprawa wróciła. Choć mimo zapowiedzi, materiały z "szafy Lesiaka" pozostały tajne. Lesiak usłyszał jednak zarzuty i we wrześniu 2006 roku rozpoczął się jego proces. Lesiak został oskarżony o przekroczenie uprawnień w latach 1991-97, stosując m.in. techniki operacyjne i źródła osobowe wobec legalnie działających partii politycznych.

Reklama

Sąd Okręgowy w Warszawie umorzył postępowanie w I instancji, uznając, że karalność czynu uległa przedawnieniu. Jednocześnie uznał, że Lesiak przekroczył uprawnienia, dezintegrując działające legalnie partie.


Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy