Reklama

Reklama

Nie żyje Jan Lesiak, były szef zespołu specjalnego UOP

Nie żyje Jan Lesiak, były szef zespołu specjalnego Urzędu Ochrony Państwa. Pułkownik Służby Bezpieczeństwa miał 75 lat.

Lesiak pracował w Departamencie III MSW, który zwalczał opozycję. Rozpracował tam członków opozycji, m.in. Jarosława Kaczyńskiego i Jacka Kuronia.

Jego nazwisko było wiązane przede wszystkim z tzw. "szafą Lesiaka", gdzie przechowywano dokumenty opracowane przez jego zespół. Ujawnił to w 1997 roku ówczesny minister-koordynator służb specjalnych Zbigniew Siemiątkowski.

W 1999 roku, gdy ministrem sprawiedliwości była Hanna Suchocka, sprawa została umorzona. Prokuratura uznała, że inwigilacja nie była przestępstwem.

W 2005 roku, po dojściu do władzy przez PiS, sprawa wróciła. Choć mimo zapowiedzi, materiały z "szafy Lesiaka" pozostały tajne. Lesiak usłyszał jednak zarzuty i we wrześniu 2006 roku rozpoczął się jego proces. Lesiak został oskarżony o przekroczenie uprawnień w latach 1991-97, stosując m.in. techniki operacyjne i źródła osobowe wobec legalnie działających partii politycznych.

Reklama

Sąd Okręgowy w Warszawie umorzył postępowanie w I instancji, uznając, że karalność czynu uległa przedawnieniu. Jednocześnie uznał, że Lesiak przekroczył uprawnienia, dezintegrując działające legalnie partie.


Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje