Reklama

Reklama

Nie żyje Jakub Erol. Mistrz plakatu miał 77 lat

Nie żyje grafik, autor plakatów filmowych, teatralnych, społecznych, ilustrator, projektant scenografii i twórca okładek książkowych Jakub Erol. O śmierci artysty poinformowała PAP w czwartek jego rodzina. Erol miał 77 lat.

Nie żyje grafik, autor plakatów filmowych, teatralnych, społecznych, ilustrator, projektant scenografii i twórca okładek książkowych Jakub Erol. O śmierci artysty poinformowała PAP w czwartek jego rodzina. Erol miał 77 lat.

Jakub Erol jest zaliczany do grona najwybitniejszych twórców Polskiej Szkoły Plakatu. Urodził się w 1941 roku w Zamościu z matki Polki i ojca Turka. Studiował na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Henryka Tomaszewskiego; szkołę ukończył w 1968 roku. Po ukończeniu grafiki na ASP wygrał konkurs na plakat z okazji setnej rocznicy urodzin Lenina.

Artysta jest autorem blisko tysiąca plakatów filmowych, w tym m.in do filmu "Andriej Rublow" w reż. Andrieja Tarkowskiego, wyróżnionego nagrodą Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI) na Festiwalu w Cannes w 1969 roku. Do jego słynnych prac należą także poster do filmów "Gwiezdne wojny" George'a Lucasa, "Amadeusza" Milosa Formana, "Serpico" Sydneya Lumeta, "Frantic" Romana Polańskiego, "Paciorki jednego różańca" Kazimierza Kutza czy "Rejs" Marka Piwowskiego.

Reklama

Był także autorem portretu "Człowiek Roku 1989 - Lech Wałęsa" dla "El Periodico" (Barcelona, 1989) - charakterystycznego obrazu Czarnej Madonny udekorowanego znaczkiem z fotografią byłego prezydenta, który w klapie marynarki ma znaczek Czarnej Madonny jako Matki Boskiej, religijnej patronki lidera Solidarności.

Prócz tego tworzył m.in. plakaty teatralne i społeczne, a także opracowania graficzne książek - okładki i ilustracje. Projektował także scenografie teatralne, loga firm, znaczki pocztowe i inne formy grafiki użytkowej.

Jakub Erol stworzył własny styl i własny język komunikowania się z publicznością. Jak podkreślają znawcy plakatu, jego pracy opierały się na na pomyśle i abstrakcyjnym skrócie myślowym, co w połączeniu z perfekcyjną techniką składało się na niezapomniany, często zaskakujący efekt końcowy.

Erol pięciokrotnie został wyróżniony w konkursie plakatów filmowych "The Hollywood Reporter" w Los Angeles oraz wielokrotnie za "Najlepszy Plakat Warszawy", za swoją twórczość w tej dziedzinie otrzymał także prestiżową nagrodę im. Tadeusza Trepkowskiego. Był także doceniany na Ogólnopolskim Biennale Plakatu Polskiego.

Zmarł w czwartek w Warszawie, z którą był związany od kilkudziesięciu lat. Pogrzeb grafika odbędzie się w najbliższych dniach w Łodzi. Artysta miał 77 lat.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy