Reklama

Nie żyje arcybiskup Henryk Hoser. Miał 78 lat

Arcybiskup Henryk Hoser nie żyje. Emerytowany biskup diecezji warszawsko-praskiej zmarł w wieku 78 lat. Od kilku tygodni przebywał w szpitalu. Informację o śmierci duchownego przekazały media Pallotynów i diecezja warszawsko-praska.

"Arcybiskup Henryk Hoser zmarł w godzinach popołudniowych po długiej i ciężkiej chorobie w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie" - poinformowała diecezja warszawsko-praska. 

Duchowny zmarł w wieku 78 lat, w 48. roku kapłaństwa i 17. roku posługi biskupiej. 

Chorował na COVID-19

O pogarszającym się stanie zdrowia arcybiskupa informowano już pod koniec lipca.

"W czwartek, 29 lipca 2021 roku, ksiądz arcybiskup Henryk Hoser znalazł się ponownie w szpitalu" - podała wówczas diecezja warszawsko-praska. 

"Proszę serdecznie wszystkich diecezjan o otoczenie Chorego modlitwą indywidualną; powierzam duszpasterzom pamięć o tej intencji w modlitwie wspólnotowej - wspomnienie w modlitwie powszechnej podczas Eucharystii, podczas adoracji czy różańca" - wezwał w komunikacie bp Romuald Kamiński. 

Reklama

Arcybiskup Hoser w kwietniu tego roku zachorował na COVID-19 i trafił do szpitala. Po miesiącu ponownie trafił do szpitala, ze względu na powikłania po zakażeniu.

Duchowny cztery lata temu przeszedł malarię.

Był biskupem diecezji warszawsko-praskiej

Ksiądz arcybiskup Henryk Hoser SAC urodził się 27 listopada 1942 roku w Warszawie. Jest pierwszym polskim pallotynem, któremu nadano godność arcybiskupa. 

Arcybiskupem mianował go 22 stycznia 2005 r. papież Jan Paweł II. 

W latach 2008-2017 Henryk Hoser był ordynariuszem diecezji warszawsko-praskiej. Mianował go papież Benedykt XVI. 

Następnie sprawował funkcję wizytatora apostolskiego w Medjugorie, w Bośni i Hercegowinie. 

Duchowny był lekarzem oraz sekretarzem Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów Stolicy Apostolskiej. Przewodniczył Zespołowi Ekspertów ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski, zasiadał w Komisji Duszpasterstwa, Radzie ds. Rodziny KEP i Radzie Stałej. Jego zawołanie biskupie brzmiało: "Maior est Deus" (łac. Bóg jest większy).


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Henryk Hoser | Abp Henryk Hoser

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy