Nawrocki odpowiada Zełenskiemu. Pisze o "uregulowaniu niespokojnej przeszłości"
Kilkadziesiąt godzin po wygranych wyborach prezydenckich Karol Nawrocki zaczął zamieszczać odpowiedzi na gratulacje spływające z zagranicy. Najwięcej miejsca poświęcił Wołodymyrowi Zełenskiemu, którego wzywa do "rozwiązania zaległych problemów historycznych". Prezydent elekt odpisał m.in. Wiktorowi Orbanowi, Giorgi Meloni, a także Donaldowi Trumpowi.

"Wielka wygrana dla Polski, wielka wygrana dla współpracy w Grupie Wyszehradzkiej" - tak na zwycięstwo prezesa IPN w wyborach zareagował Wiktor Orban. Na wpis - po kilkudziesięciu godzinach - zareagował Karol Nawrocki.
"Współpraca polsko-węgierska, zarówno dwustronna, jak i w Grupie Wyszehradzkiej, jest zasadnicza dla rozwoju i bezpieczeństwa regionu i całej Europy. Chętnie będę z Tobą nad tym pracować. Mamy wiele wspólnego, w tym kilka podobnych dekad historii pod rządami komunistycznymi"- napisał w sieci prezydent elekt.
Na wzmocnieniu bilateralnych relacji liczą także Włochy, a przede wszystkim Giorgia Meloni.
"Droga pani premier, szczerze doceniam Twoje gratulacje i zapewniam, że zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby chronić nasze wspólne wartości i dalej wzmacniać współpracę. Przyjaźń polsko-włoska ma wspaniałą historię, a teraz ma mieć jeszcze większą przyszłość" - ocenił prezydent elekt.
W osobnym wpisie Karol Nawrocki zwrócił się do Donalda Trumpa. "Dziękuję panie prezydencie. Silny sojusz z USA, a także partnerstwo oparte na ścisłej współpracy są moimi priorytetami" - zapewnił prezes IPN.
Nawrocki odpowiada Zełenskiemu. Pisze o "uregulowaniu" zaległych problemów
Najwięcej miejsca w serii odpowiedzi Karol Nawrocki poświęcił Wołodymyrowi Zełenskiemu.
"Pani prezydencie, dziękuję za wiadomość. Liczę na kontynuację partnerstwa naszych krajów, opartego na wzajemnym szacunku i zrozumieniu. Wierzę, że wymaga to nie tylko dobrego dialogu, ale rozwiązania zaległych problemów historycznych" - napisał Karol Nawrocki.
"Polska była najsilniejszym zwolennikiem Ukrainy w walce z rosyjską agresją, żaden inny naród nie rozumie tego zagrożenia lepiej niż my i mam nadzieję, że będziemy nadal współpracować dla dobra wspólnego, aby uregulować niespokojną przeszłość i wspólnie budować bezpieczną przyszłość" - dodał prezydent elekt.
Przypomnijmy, że jeszcze przed drugą turą ówczesny obywatelski kandydat wspierany przez PiS podpisał tzw. deklarację toruńską, zgodnie z którą zadeklarował "niepodpisanie ustawy w sprawie ratyfikacji akcesji Ukrainy do NATO".
O ten temat w poniedziałek pytany był Andrzej Duda.
- Mam inne spojrzenie na te kwestie. Ono wynika między innymi z doświadczenia prezydenckiego z prawie dziesięciu lat i wiedzy, jaką przez te lata zgromadziłem. Na pewno będę chciał tą wiedzą się podzielić - zapewniał Duda.
- Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Z fotela prezydenckiego świat wygląda trochę inaczej - powiedział prezydent, który we wtorkowy wieczór ma podjąć prezydenta elekta w Pałacu.
Wyniki wyborów prezydenckich 2025. Nowym prezydentem Karol Nawrocki
Druga tura wyborów prezydenckich przyniosła ostateczne rozstrzygnięcie. Nowym prezydentem został wspierany przez PiS Karol Nawrocki. Pierwszą damą będzie zatem żona Nawrockiego - Marta.
Jak głosowali Polacy? Nawrocki zwyciężył wynikiem 50,89 proc. głosów, jego konkurent Rafał Trzaskowski uzyskał 49,11 proc. wszystkich głosów. Frekwencja wyniosła rekordowe 71,63 proc.
Różnica między rywalami była najmniejsza w historii naszego kraju.
Z jakim programem do wyborów szedł Nawrocki? Oto szczegółowe punkty.
Najnowsze informacje o wynikach, przebiegu głosowania, a także powyborcze reakcje publikujemy w naszym raporcie specjalnym - Wybory prezydenckie 2025