Reklama

Reklama

Nawałnice nad Polską. Zalane drogi, zerwane dachy

Nad Polską przechodzą zapowiadane przez synoptyków burze, o których ostrzegały wysłane w sobotę alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. W Krakowie woda zalała ulice, w Wiśle grzmiało nad skocznią narciarską, na której odbywał się konkurs skoków. Na Opolszczyźnie wiatr powalił drzewo na drogę krajową. na Dolnym Śląsku w czasie burzy zginęła kobieta przygnieciona przez drzewo.

Nad Polską przechodzą burze, przed którymi w alertach wysłanych do użytkowników telefonów komórkowych ostrzegało w sobotę Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Po południu padać zaczęło w Warszawie.

Gęsty grad i gwałtowna ulewa nad Krakowem

Pioruny biły także nad Krakowem, gdzie wiatr zerwał znacznej wielkości fragment dachu z budynku stojącego przy zakopiance na pasie w stronę Borku Fałęckiego za Trasą Łagiewnicką. Wiatr zerwał także dach z domu mieszkalnego w Tyńcu.

Zalana została ulica Kobierzyńska.

Podobna sytuacja w stolicy Małopolski była pod wiaduktami na ul. Podgórskiej, gdzie auta przejeżdżały przez jezioro z deszczówki. 

Reklama

Na miasto spadł także gęsty grad.

Wichura przewróciła na jednym z krakowskich osiedli drzewo, które upadło na zaparkowane obok samochody. Na nagraniu widać, że jeden z kierowców odjechał spod wysokiej akacji piętnaście sekund przed wyrwaniem jej z korzeniami.

Chmury nadchodzącej burzy były dobrze widoczne nad krakowskim Rynkiem Głównym.

Grad o dużej średnicy zasypał po południu wieś Trzetrzewina niedaleko Nowego Sącza (woj. małopolskie).

W podkrakowskiej wsi Bębło od pioruna zapalił się dom. Interweniowali strażacy, którzy ugasili ogień.

Z kolei na zakopiance w okolicach Lubnia w padającym deszczu doszło do kolizji.

Dolny Śląsk: Drzewo przygniotło starszą kobietę

Gwałtowne burze z deszczem i silnym wiatrem nawiedziły także Dolny Śląsk

Straż pożarna miała najwięcej interwencji w powiatach dzierżoniowskim i strzelińskim

W jednym przypadku poszkodowana osoba poniosła śmierć na miejscu, gdy przewracające się drzewo przygniotło kobietę

Ofiara wypadku, do którego doszło w powiecie strzelińskim, miała 70 lat.

W sumie na Dolnym Śląsku straż pożarna interweniowała po burzach 36 razy

W profilu Meteo Alert-Dolny Śląsk na Facebooku pojawiło się wideo, które przedstawia impet burzy, jaka przeszła nad powiatem strzelińskim.

Opolszczyzna: połamane drzewa, pożar od pioruna

Po południu, w wyniku nawałnicy w powiecie krapkowickim (woj. opolskie) wiatrołomy zablokowały drogę krajową nr 45. W miejscowości Gwoździce, na trasie między Opolem i Krapkowicami w wyniku nawałnicy, która przeszła nad powiatem krapkowickim na krajową 45-tkę przewróciły się drzewa.

Przed godz. 19 strażacy przywrócili na tej trasie normalny ruch. Według danych z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu, w sobotę strażacy otrzymali blisko 60 wezwań do różnego rodzaju zdarzeń związanych z burzami. Głównie były to interwencje związane z usuwaniem powalonych drzew i zerwanych konarów.

Burza. Czego kategorycznie nie robić w aucie, gdy dookoła strzelają pioruny

Strażacy odnotowali także na Opolszczyźnie jeden przypadek zapalenia stodoły od pioruna. Doszło do niego w Starym Paczkowie po wyładowaniu elektrycznym. Ogień został jednak szybko ugaszony przez straż pożarną. Było także kilka przypadków uszkodzeń dachów na budynkach, a w miejscowości Strzeleczki doszło do uszkodzenia ściany szczytowej budynku. 

Burza przeszła także nad skocznią w Wiśle (woj. śląskie), gdzie w sobotę rozgrywany jest FIS Grand Prix w Skokach Narciarskich Wisła 2022.

Ostrzeżenia meteorologiczne: sobota wieczór z burzami

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy wydał po południu dla powiatu warszawskiego zachodniego następujący komunikat: "prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 30 mm oraz porywy wiatru do 90 km/h, miejscami do 100 km/h. Burze będą generować grad, miejscami duży". "Aktywne komórki burzowe z silnymi opadami deszczu, a możliwe, że także gradu przemieszczają się na północ i północny wschód obszaru. Natężenie opadów deszczu towarzyszących burzom to około 10-15 mm/10 min. Porywy wiatru miejscami mogą przekraczać 90-95 km/h. W najbliższym czasie liczba i aktywność burz stopniowo będzie narastała" - dodano.

Takie lub podobne komunikaty IMGW wystosowały dla niemal wszystkich powiatów w południowo-wschodniej Polski. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu informowało, że IMGW wydał dla całego województwa opolskiego obowiązujące co najmniej do godz. 19 w sobotę ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem

Według prognozy IMGW-PIB możliwe są na Opolszczyźnie burze z opadami deszczu od 15 do 25 mm i porywami wiatru do 85 km/h oraz z gradem.

Także dla części powiatów w północno-wschodniej Polsce IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami. Na przykład dla powiatu białostockiego prognozowane są burze, "którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 85 km/h". Synoptycy zapowiadali, że miejscami na wschodzie może pojawić się grad.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy