Reklama

Reklama

Narada w siedzibie PiS. Nieoficjalnie: W przyszłym tygodniu zmiany w rządzie

Około trzech godzin trwało spotkanie kierownictwa PiS w siedzibie partii przy ul. Nowogrodzkiej. Politycy rozmawiali o obsadzie stanowisk w rządzie. Z nieoficjalnych doniesień wynika, że do połowy przyszłego tygodnia zostaną przedstawieni nowi ministrowie.

W poniedziałek po południu zakończyło się spotkanie kierownictwa PiS, które miało zapoznać się z wynikami rozmów koalicyjnych w sprawie obsady stanowisk w rządzie. Politycy PiS nie komentowali efektów spotkania. Poza prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim uczestniczyli w nim m.in. premier Mateusz Morawiecki i pozostali wiceprezesi ugrupowania.

- Plan zakłada, że do połowy przyszłego tygodnia zostaną przedstawieni nowi ministrowie - przekazał nieoficjalnie jeden z uczestników narady.

Posiedzenie kierownictwa PiS zapowiadał w minionym tygodniu wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki, który informował wówczas, że w poniedziałkowe spotka się Prezydium Komitetu Politycznego PiS, które zapozna się z wynikami rozmów koalicyjnych. - Myślę, że jakieś porozumienie, które ustabilizuje i umocni naszą większość w Sejmie jest bliskie - dodał Terlecki.

Reklama

Rzecznik rządu Piotr Müller w Programie Pierwszym Polskiego Radia mówił w minionym tygodniu, że jeśli będą zmiany w rządzie, to "będą to zmiany kosmetyczne". - Mówimy o kilku osobach - stwierdził wówczas zastrzegając, że nie będzie uprzedzał decyzji premiera Mateusza Morawieckiego, który najpierw przedstawi zmiany prezydentowi Andrzejowi Dudzie.

Dwaj ministrowie z Partii Republikańskiej 

Europoseł Adam Bielan, prezes Partii Republikańskiej, która ma być nowym koalicjantem PiS w ramach Zjednoczonej Prawicy, powiedział w poniedziałek w Radiu Zet, że dwaj politycy jego partii będą ministrami: Kamil Bortniczuk i Michał Cieślak, który od jesieni 2020 r. jest już w rządzie jako minister-członek Rady Ministrów odpowiedzialny za sprawy samorządów. Bielan zaznaczył, że Cieślak nadal będzie ministrem bez teki w kancelarii premiera, w randze "ministra konstytucyjnego", a że Jacek Żalek pozostanie wiceministrem w resorcie ds. funduszy i polityki regionalnej. Bortniczuk - według doniesień z ostatnich dnia - miałby zostać ministrem sportu. 

Zmiany w rządzie zapowiadane są przez Zjednoczoną Prawicę od czasu opuszczenia obozu rządzącego przez Porozumienie Jarosława Gowina, który odszedł z rządu razem z niektórymi współpracownikami, ale ostatecznie większość wiceministrów wywodzących się z ugrupowania byłego wicepremiera pozostała w Zjednoczonej Prawicy przechodząc klubu parlamentarnego PiS.

W ramach zmienionej formuły Zjednoczona Prawica może przyłączyć m.in. Partię Republikańską założoną przez europosła Bielana oraz funkcjonującą jako zespół parlamentarny formację "OdNowa RP" wiceszefa MON Marcina Ociepy.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy