Reklama

Reklama

Napięta sytuacja w kopalniach. Związkowcy ogłaszają pogotowie strajkowe

W śląskich kopalniach w czwartek do odwołania ogłoszono pogotowie strajkowe. W poniedziałek taką decyzję podjął sztab protestacyjny. Akcji nie odwołano, mimo że wczoraj rząd przedstawił projekt utworzenia Nowej Kompanii Węglowej.

Na górnikach z kopalni Halemba w Rudzie Śląskiej rządowa propozycja nie zrobiła żadnego wrażenia. W rozmowie z reporterem RMF FM podkreślają, że do środy miała przecież powstać Nowa Kompania Węglowa, bo tak zakładało porozumienie ze stycznia. Tymczasem poznali tylko kolejny projekt i to niespełna miesiąc przed wyborami.

Czekają na wybory rządzący. Tak, że to jest decyzja polityczna, tak się wydaje. Co będzie dalej? Zobaczymy. Nie wiem. Ciężko powiedzieć. Na razie jest ogłoszona akcja protestacyjna - mówią górnicy.

Niepewność bierze się stąd, że Kompanii Węglowej - i to zajmuje teraz górników najbardziej  - brakuje około 150 mln złotych na pensje. Jeśli 10 października wypłat nie będzie to na pogotowiu strajkowym na pewno się nie skończy.

Reklama

Zawieszone rozmowy ws. sprzedaży kopalni Brzeszcze

Wczoraj zawieszono rozmowy pomiędzy SRK a RSG dotyczące umowy na sprzedaż kopalni Brzeszcze. Informację taką podało biuro prasowe Spółki Restrukturyzacji Kopalń. W komunikacie SRK podano, że "w związku z nieuzgodnieniem treści przedwstępnej umowy warunkowej pomiędzy Spółką Restrukturyzacji Kopalń SA a firmą RSG sp. z o.o. dotyczącej sprzedaży oznaczonej części zakładu górniczego w Brzeszczach, zarząd SRK SA informuje, że negocjacje w tej sprawie zostały bezterminowo zawieszone".

"Decyzja ma umożliwić przeprowadzenie dodatkowych analiz ekonomicznych i prawnych oraz dać czas na dodatkowe konsultacje" - podkreślono. W razie wznowienia negocjacji komisja przetargowa SRK, jak dodano, wyda komunikat.

Według wcześniejszych informacji sprzedaż tzw. zorganizowanej części kopalni Brzeszcze miała zostać sfinalizowana do 25 września. Wstępne oferty na kupno przedsiębiorstwa złożyły: Węglokoks Kraj, spółka celowa Tauronu - RSG i należąca do Michała Sołowowa spółka FTF Columbus. W piątek SRK poinformowała, że negocjacje ws. sprzedaży kopalni Brzeszcze przedłużono do 30 września. Ostatnio rozmowy były prowadzone już tylko z RSG.

Kopalnia Brzeszcze to jeden z dawnych zakładów Kompanii Węglowej - wydzielony z niej i przejęty przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń.

Marcin Buczek

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy