Reklama

Najnowszy sondaż zaskakuje. Kaczyński nie będzie zadowolony

Na kogo zagłosowaliby Polacy, gdyby wybory do Sejmu odbywały się w najbliższą niedzielę? Takie pytanie zadała pracownia Estymator. Z przeprowadzonego przez nich badania wynika, że 35,7 proc. ankietowanych głosowałoby na Prawo i Sprawiedliwość, 28,4 proc. na Koalicję Obywatelską, a 11,2 proc. na Lewicę. Oznacza to, że opozycja mogłaby uzyskać większość w Sejmie.

W najnowszym sondażu parlamentarnym pracownia Estymator zapytała Polaków o to, na którą z wymienionych partii bądź koalicji partii oddaliby głos, gdyby w tę niedzielę odbywały się wybory do Sejmu.

Najnowszy sondaż parlamentarny. Opozycja przed PiS

PiS/Zjednoczona Prawica uzyskałoby 35,7 proc. głosów (spadek o 0,2 pp.), co przełożyłoby się na 201 mandatów. Na drugim miejscu znalazłaby się Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Zieloni, Inicjatywa Polska), na którą zagłosowałoby 28,4 proc. ankietowanych (wzrost o 0,7 pp.), co dałoby 143 mandaty. 

Ostatnie miejsce na podium przypadłoby Lewicy (Sojusz Lewicy Demokratycznej, Wiosna, Razem), która w najnowszym sondażu uzyskała 11,2 proc. głosów - identycznie, jak w październiku - co dałoby 45 mandatów.

Reklama

Najnowszy sondaż. Sześć partii w Sejmie

Na kolejnych miejscach znalazły się: ruch Szymona Hołowni Polska 2050 z 10,4-proc. (spadek o 0,2 pp.) poparciem (44 mandaty); Polskie Stronnictwo Ludowe - Koalicja Polska, na które zagłosowałoby 7,4 proc. ankietowanych (wzrost o 0,6 pp.), co dałoby 22 mandaty; Konfederacja (KORWIN, Ruch Narodowy) - 5,1 proc. (wzrost o 0,3 pp.) głosów respondentów (4 mandaty).

Natomiast na Kukiz'15 swój głos oddałoby 1,5 proc. wyborców i nie zapewniłoby to temu ugrupowaniu żadnego mandatu. Inne ugrupowania uzyskałyby 0,3 proc. głosów (1 mandat).

Badanie przeprowadzono dla DoRzeczy.pl w dniach 24-25 listopada 2022 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1041 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły, na jaką partię w wyborach do Sejmu będą głosować. Szacowana frekwencja wyborcza wyniosłaby 56 proc. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: sondaże | zjednoczona prawica | Koalicja Obywatelska | lewica

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy