Reklama

Reklama

Najnowszy sondaż: PiS coraz dalej od większości w Sejmie

Prawo i Sprawiedliwość mimo że mogłoby otrzymać największe poparcie podczas wyborów, nie uzyskałoby większości w Sejmie - wynika z najnowszego sondażu United Surveys. Według badania, to politycy opozycji otrzymaliby łącznie więcej mandatów poselskich. Poza Sejmem znaleźliby się przedstawiciele Konfederacji i AgroUnii.

Według najnowszego badania przygotowanego przez United Surveys dla Wirtualnej Polski, w nadchodzących wyborach PiS uzyskałoby 32,4 proc. poparcia. Koalicja Obywatelska mogłaby liczyć na 26 proc. poparcia, partia Polska 2050 Szymona Hołowni na 13,1 proc., Lewica na 9,6 proc., PSL- Koalicja Polska na 6,2 proc., Konfederacja na 4,4 proc., a AgroUnia na 0,3 proc.

Według badania, 8 proc. Polaków trudno jest powiedzieć, na którą partię oddałoby swój głos. Przy takim rozkładzie głosów poza Sejmem znalazłaby się Konfederacja i AgroUnia.

Reklama

PiS bez większości w Sejmie

W przeliczeniu na mandaty poselskie PiS miałoby ich 188, co oznacza, że do większości w Sejmie (231 posłów) brakowałoby 43 mandatów. Przy takim rozkładzie głosów, 271 mandatów poselskich otrzymałaby opozycja: KO - 147, Polska 2050 - 64, Lewica - 41, a PSL - Koalicja Polska - 19.

W ostatnich badaniach, które publikowaliśmy w poniedziałek, PiS nawet z większym poparciem i scenariuszem, w którym tworzyłaby rząd z Konfederacją, nie miałaby większości w Sejmie - posiadając od 192 do 205 mandatów poselskich. 

Udział w wyborach zadeklarowało 53,7 proc. badanych, a 44,1 proc. zapowiedziało, że nie odda głosu. 

Sondaż został przeprowadzony w dniach 4-5 listopada 2022 roku metodą CAWI & CATI 50/50 na grupie tysiąca Polaków 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy