Reklama

Reklama

Najnowszy sondaż: Partia Marianny Schreiber wyprzedziła Porozumienie

"Dwa tygodnie minęły od oficjalnej konferencji. Dopiero występujemy o rejestrację partii, a już mamy ponad 2%" - napisała Marianna Schreiber, żona ministra PiS, która w maju założyła własne ugrupowanie Mam Dość. Odniosła się w ten sposób do najnowszego sondażu, z którego wynika, że gdyby zjednoczona opozycja istniała, wygrałaby wybory parlamentarne.

Pytanie w obu sondażach "Super Express" brzmiało: "Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę, korespondencyjnie i stacjonarnie, to na którą partię oddałbyś głos?".

W pierwszym wariancie pytani mieli do wyboru zjednoczoną opozycję (KO, Lewica, PSL, Porozumienie Jarosława Gowina, Polska 2050 Szymona Hołowni) i pozostałe partie, w tym Zjednoczoną Prawicę. Wygrała zjednoczona opozycja z wynikiem 49,79 proc. poparcia. Zjednoczona Prawica uzyskała w tym sondażu 36,53 proc., a Konfederacja Wolność i Niepodległość 10,22 proc.

Reklama

W sondażu zaś, w którym ankietowani mieli do wyboru - obok m.in. Zjednoczonej Prawicy - osobno Koalicję Obywatelską, Polskę 2050 Szymona Hołowni czy Lewicę to Zjednoczona Prawica dostała najwyższe wskazania - 35,28 proc.

Sondaż: Zjednoczona opozycja pokonuje PiS

Natomiast KO uzyskała 25,09 proc., Polska 2050 - 12,35, Lewica - 10,91, Konfederacja WiN - 6,30. Pod progiem wyborczym jest PSL - 4,72, Kukiz '15 - 2,20, "Mam dość" Marianny Schreiber - 2,07 i Porozumienie Jarosława Gowina - 0,82.

"To oczywiste, że większa liczba wyborców jest zwolennikami sumy ugrupowań opozycyjnych. Dziś Zjednoczona Prawica rządzi w warunkach dominacji systemu D'Hondta, którą określa się mianem nie większości, tylko największej mniejszości - mówi "SE" prof. Kazimierz Kik. "Zjednoczona Prawica przegra, jeśli opozycyjne ugrupowania pójdą razem, ale one nie pójdą razem. Z różnych powodów" - ocenił.

"Dwa tygodnie minęły od oficjalnej konferencji. Dopiero występujemy o rejestrację partii, a już mamy ponad 2%" - napisała Marianna Schreiber.

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Pollster w dniach 24-25.05.2022 roku metodą CAWI na próbie 1062 dorosłych Polaków. Struktura próby była reprezentatywna dla obywateli Polski w wieku 18+. Maksymalny błąd oszacowania wyniósł około 3%.

Reklama

Reklama

Reklama