Reklama

Najnowszy sondaż: Opozycja nie jest gotowa do przejęcia władzy

Z najnowszego sondażu IBRiS wynika, że tylko jedna czwarta respondentów uważa, że opozycja jest gotowa do przejęcia władzy.

Badanie przeprowadzono na zlecenie "Rzeczpospolitej". Jak informuje wtorkowe wydanie gazety, "sondaże wskazują, że partie opozycyjne byłyby w stanie zbudować większość parlamentarną". "Dobrze byłoby jednak najpierw powiedzieć wyborcom - po co. Zdecydowana większość badanych przez IBRiS uważa, że opozycja nie jest gotowa obecnie do przejęcia władzy - taką opinię wyraża aż 63,6 proc. respondentów. Zaledwie 25 proc. uważa inaczej, w tym część elektoratu partii opozycyjnych. To wielkie psychologiczne zwycięstwo PiS" - czytamy.

"Partie musiałyby się ze sobą dogadać"

Według "Rz", te wyniki oznaczają, że "duża część wyborców opozycji nie wierzy w jej siłę sprawczą i umiejętności negocjacyjne". "Potwierdza to przekrój odpowiedzi pod kątem aktualnych preferencji. Wśród zwolenników obecnie rządzących w gotowość opozycji do przejęcia władzy wierzy zaledwie 3 proc. badanych, a 77 ma odwrotne zdanie, co zapewne nie powinno dziwić. A jak uważają osoby chcące głosować na opozycję? W tej grupie 43 proc. badanych wierzy w gotowość do przejęcia władzy przez KO, PSL, Polskę 2050 i Lewicę. Aż 51 proc. - nie wierzy. W kolejnych grupach - 'niezdecydowanych' i 'niegłosujących', po myśli opozycji wypowiada się tylko po 21 proc. badanych" - napisano.

Reklama

W artykule stwierdzono, że jednym z powodów tego, że nawet wyborcy deklarujący chęć głosowania na opozycję nie uważają jej za gotową do przejęcia władzy "jest brak odpowiedzi na pytanie o sojusze przed wyborami - i po nich". "Przecież po to, by przejąć władzę, w obecnym układzie sił, partie musiałyby się ze sobą dogadać. Po pierwsze, w sprawie bloków wyborczych, w których startują, a po drugie, co do perspektywy utworzenia wspólnego rządu" - zwrócono uwagę.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: sondaże | opozycja | rząd

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy