Reklama

Reklama

Nagły zwrot w prognozach pogody. "Nie powinno być katastrofalnych opadów"

Brytyjskie służby meteorologiczne alarmowały na początku tygodnia o zbliżającym się jesiennym orkanie. Prognozowano, że na przełomie września i października wiatr powieje z prędkością przekraczającą 100 km/h. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informował, że niebezpieczny wiatr dotrze do Polski w pierwszym tygodniu października. Jednak prognozy zmieniły się. - U nas huraganów nie będzie – zapewnia meteorolog z IMGW Małgorzata Tomczuk. W części kraju prognozowane są silne opady deszczu.

Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB zamieściło w poniedziałek na Twitterze informację, że "kolejna realizacja modelu WRF-GFS Medium prognozuje nadal wystąpienie silnych i niebezpiecznych porywów wiatru w dniach 1-4 października".

Jednak prognozy krótkoterminowe nie potwierdziły tych przewidywań. - To dobra wiadomość. W ten weekend ominą nas silne wiatry, choć były one zapowiadane jeszcze w poniedziałek. U nas huraganów nie będzie, absolutnie nie ma żadnych informacji na ten temat - powiedziała Małgorzata Tomczuk.

Pogoda w Polsce. Silny wiatr nie dotrze do Polski

Synoptyk wyjaśniła, że w rejonie Islandii tworzy się niż i będzie się pogłębiał. Jego apogeum spodziewane jest z piątku na sobotę. Przyniesie silny wiatr nad Wyspy Brytyjskie i Skandynawię, a także częściowo nad Morze Północne.

Reklama

- Ten niż w najbliższych dniach do nas nie dotrze. Ma się on wypełnić i przewędrować nad Skandynawię - dodała.

Pogoda w Polsce. "Nie powinno być katastrofalnych opadów"

Meteorolog podkreśliła, że jeżeli chodzi o groźne zjawiska atmosferyczne w naszym kraju, to "możemy się liczyć z silnym deszczem w piątek". - Na południowym wschodzie - na Podkarpaciu i południu woj. lubelskiego, czyli głównie na Zamojszczyźnie może spaść ok. 25-30 mm deszczu - powiedziała.

Spodziewane są także mgły. Lokalnie widzialność ok. 100 m.

- A w przyszłym tygodniu pogoda jesienna, mokra. Nie powinno być katastrofalnych opadów. Z wiatrem na razie mamy spokój - poinformowała synoptyk z IMGW.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy