Nadzwyczajne środki na służbę zdrowia? MZ zapowiada specustawę
Wiceminister zdrowia Katarzyna Głowala zapowiedziała w poniedziałek, że na posiedzeniu Rady Ministrów we wtorek zostanie uzgodniony projekt ustawy o nadzwyczajnym sposobie wydatkowania środków w służbie zdrowia, tzw. specustawy.
Jak wcześniej mówił o projekcie szef resortu zdrowia Konstanty Radziwiłł, chodzi o "możliwość skorzystania z nadzwyczajnej pomocy budżetowej dla najbardziej potrzebnych zakupów w służbie zdrowia".
Podczas poniedziałkowego spotkania w Naczelnej Izbie Lekarskiej wiceminister podkreśliła, że za zwiększeniem nakładów na ochronę zdrowia powinno iść efektywne wydatkowanie środków. Przypomniała, że planowany jest wzrost nakładów na służbę zdrowia do 6 proc. PKB w ciągu 10 lat.
W projekcie, jak wcześniej informowano, zawarto "cały szereg różnych potrzeb służby zdrowia, które mogłyby być sfinansowane właśnie w taki sposób"; m.in. program zdrowia dzieci w szkole, ale także "rodzaj dotacji dla NFZ, tak aby np. w ramach możliwości świadczeniodawców zredukować najdłuższe kolejki, przede wszystkim do operacji zaćmy oraz endoprotezoplastyki stawu biodrowego i kolanowego".
Głowala poinformowała także, że w resorcie zdrowia trwają prace, by w tym roku zapłacić szpitalom za bieżące nadwykonania z tego roku.
"Trwają prace, żeby postarać się zapłacić bieżące nadwykonania wszystkich szpitali z tego roku, żeby placówki weszły w sieć szpitali z pustym kontem" - powiedziała Głowala.
Zastrzegła jednak, że prace trwają i "nie chciałaby się odkrywać, bo jest to decyzja przede wszystkim Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Zdrowia". "Chciałabym tylko to zapowiedzieć" - dodała.