Reklama

Reklama

Nadciągają gwałtowne burze z gradem. Mapa Polski miejscami czerwona

Burze, upał, a miejscami także grad, który może osiągać średnicę do 5 cm - to prognozy na sobotę. IMGW wydał ostrzeżenia pogodowe pierwszego i drugiego stopnia niemal dla całego kraju. Najbardziej niebezpiecznie będzie na styku województw małopolskiego i śląskiego oraz w powiecie dzierżoniowskim.

- W sobotę bardzo ciepło, a na wschodzie upalnie - do 32 stopni Celsjusza. W przeważającej części kraju wystąpią jednak gwałtowne burze i będzie padało - poinformowała dyżurny synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Anna Woźniak. Miejscami spodziewane są nawet ulewy. 

Burze szaleją nad Polską. Za nimi podążają łowcy 

Pogoda na dziś: Gdzie burze? 

Na dziś burze prognozowane są w całej Polsce, z wyjątkiem wschodu.

"Głównym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi głębokiej konwekcji będzie linia zbieżności dolnego pola wiatru, co w połączeniu z gorącą i bardzo wilgotną masą powietrza może skutkować powstawaniem silnych burz. Sprzyjające warunki kinematyczne będą umożliwiać organizowanie się burz w struktury wielokomórkowe. Możliwe jest również tworzenie się linii szkwałowych oraz superkomórek" - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. 

Reklama

Podczas burz wystąpią opady deszczu do 30-45 mm, jednak lokalnie, zwłaszcza na krańcach południowych, na obszarach górskich możliwe są sumy opadów nawet do 75-90 mm. 

Silnie powieje. Miejscami porywy wiatru mogą dochodzić nawet do 90 km/h.

Gwałtownym burzom towarzyszyć będzie grad, lokalnie duży o średnicy do 3-5 cm. 

Burze. Gdzie najniebezpieczniej? Ostrzeżenia trzeciego stopnia

Największa intensywność burz prognozowana jest na godziny popołudniowe i wieczorne. 

Mapa Polski niemal całkowicie pokryła się ostrzeżeniami pogodowymi IMGW. Jedynie na północnym zachodzie kraju mniejsze prawdopodobieństwo nawałnic. Za to najtrudniejsza sytuacja pogodowa na Śląsku (powiat żywiecki), w Małopolsce (powiaty: oświęcimski, suski, wadowicki, nowotarski i tatrzański), a także na Dolnym Śląsku w powiecie dzierżoniowskim. 

Prognozowane są tam burze, którym miejscami będą towarzyszyć ulewne opady deszczu do 60 mm, lokalnie 90 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h, lokalnie możliwe 90 km/h. Miejscami grad.

***

Jaka prognoza pogody jest najlepsza? Taka, która jest aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj darmową aplikację Pogoda Interia. Zainstaluj z Google Play lub App Store

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy