Reklama

Reklama

Nadciąga gwałtowna zmiana pogody. Czekają nas burze z gradem

Przez Polskę przetacza się fala afrykańskich upałów. Temperatura w wielu miejscach w kraju przekracza 30 stopni Celsjusza. Sobota będzie jednak ostatnim tak gorącym dniem. Po południu pojawią się burze z gradem i silnym wiatrem - ostrzega IMGW, który wydał alerty I i II stopnia. Rządowe Centrum bezpieczeństwo rozesłało ostrzeżenia przed silnym wiatrem. Możliwe są przerwy w dostawach prądu. W kolejnych dniach temperatura obniży się o kilka "kresek".

- Sobota zapowiada się groźnie, ze względu na burze. To będzie kolejny upalny dzień, ale strefa tych burz będzie przemieszczała się z zachodu na wschód. Będzie im towarzyszył bardzo silny wiatr - powiedział Michał Folwarski, dyżurny synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. 

Temperatura osiągnie nawet 34 stopnie Celsjusza, ale burze, opady deszczu i gradu przyniosą ochłodzenie. W niedzielę oraz na początku przyszłego tygodnia upały odpuszczą. 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje, że Polska znajduje się obecnie w obszarze lekko obniżonego ciśnienia, w strefie pofalowanego frontu atmosferycznego, rozciągającego się od Podlasia, przez centrum kraju, po Śląsk. Nad północną i zachodnią Polskę napływa chłodniejsze powietrze polarne morskie, pozostały obszar pozostaje w gorącym zwrotnikowym powietrzu.

Reklama

Zgodnie z prognozami Instytutu, w sobotę na wschodzie i południowym wschodzie kraju zachmurzenie będzie przeważnie małe i umiarkowane, jedynie pod koniec dnia miejscami wzrastające do dużego. Na pozostałym obszarze zachmurzenie małe i umiarkowane, od zachodu wzrastające do dużego, aż do wystąpienia przelotnych opadów deszczu i burz.

Burze z gradem. Alerty IMGW II stopnia

Ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami z gradem obowiązują w województwie: śląskim, małopolskim, świętokrzyskim, mazowieckim (południowe powiaty), łódzkim (poza północnymi i zachodnimi powiatami), lubelskim (powiaty zachodnie), podkarpackim (poza powiatami wschodnimi). 

"Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 30 mm oraz porywy wiatru do 90 km/h, miejscami do 100 km/h. Burze będą generować grad, miejscami duży" - ostrzega IMGW. Alerty obowiązują od godz. 13 do 20 w sobotę. 

Burze z gradem. Alerty IMGW I stopnia

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami obowiązują w województwie dolnośląskim, opolskim oraz częściowo w województwach wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i podlaskim. 

"Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu od 15 mm do 25 mm oraz porywy wiatru do 85 km/h. Miejscami grad". 

Cały czas obowiązują ostrzeżenia przed upałem

Burze z gradem. Alerty RCB

"Dziś 23.07. możliwe wystąpienie gwałtownych burz z gradem i silnego wiatru w południowo-wschodniej i centralnej części Polski. Alert RCB został wysłany do osób przebywających w części powiatów woj. mazowieckiego i łódzkiego" - informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Według RCB możliwe są przerwy w dostawach prądu

"Możliwe wystąpienie gwałtownych burz z gradem i silnego wiatru. Zachowaj ostrożność i zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr" - brzmi treść alertu wysłanego na telefony. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy