Reklama

Reklama

Na Zgromadzeniu Narodowym pojawi się tylko niewielka delegacja klubu KO. Budki nie będzie

Klub KO planuje wysłać na czwartkowe (6 sierpnia) Zgromadzenie Narodowe niewielką delegację pod przewodnictwem marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego i wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej - poinformował w środę wiceszef klubu KO Robert Kropiwnicki. W składzie delegacji nie będzie szefów partii wchodzących w skład Koalicji Obywatelskiej. "To wyraz sprzeciwu wobec łamania przez Andrzeja Dudę Konstytucji RP" - przekazał lider PO Borys Budka.

Decyzję podjęło w środę prezydium klubu Koalicji Obywatelskiej.

Łącznie delegacja klubu KO ma liczyć kilkanaście osób; jej skład jest jeszcze ustalany. Według Kropiwnickiego w Zgromadzeniu Narodowym nie weźmie udziału lider PO Borys Budka.

"Wybory prezydenckie nie były wolne i równe, nie spełniały standardów uczciwych wyborów, w związku z tym nie będziemy (jako klub) brali udziału w zaprzysiężeniu prezydenta Andrzeja Dudy" - wyjaśnił Kropiwnicki. 

"W Zgromadzeniu Narodowym - ze względu na szacunek dla instytucji państwowych - udział weźmie delegacja parlamentarzystów KO. W zaprzysiężeniu prezydenta nie wezmą udziału szefowie partii wchodzący w skład KO jako wyraz sprzeciwu wobec łamania przez Andrzeja Dudę Konstytucji RP" - napisał na Twitterze Budka.

Reklama

Oprócz lidera PO, nieobecni będą więc szef Nowoczesnej Adam Szłapka, przewodnicząca Inicjatywy Polska Barbara Nowacka oraz współprzewodnicząca Zielonych Małgorzata Tracz.

Bojkot zaprzysiężenia?

Wcześniej o swojej nieobecności na zaprzysiężeniu prezydenta Andrzeja Dudy informowali m.in.: były szef PO Grzegorz Schetyna, obecny wiceszef partii Tomasz Siemoniak oraz posłowie: Mariusz Witczak, Maciej Lasek, Waldy Dzikowski, Michał Szczerba, Iwona Śledzińska-Katarasińska, Szymon Ziółkowski oraz Marzena Okła-Drewnowicz.

Kropiwnicki również nie wybiera się na czwartkowe posiedzenie Zgromadzenia. Jeśli chodzi o senatorów, w zaprzysiężeniu nie wezmą udziału m.in. Bogdan Klich i Barbara Zdrojewska.

Zwołane na 6 sierpnia posiedzenie Zgromadzenia Narodowego rozpocznie się o godz. 10 w Sejmie. Andrzej Duda złoży wówczas przysięgę i tym samym obejmie urząd prezydenta na drugą kadencję. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy