Reklama

Reklama

Mur na granicy z Białorusią. Od dziś obowiązuje ustawa o budowie zabezpieczenia

Ustawa o budowie zabezpieczenia na granicy państwowej zaczęła obowiązywać w czwartek. Wcześniej, po podpisie prezydenta Andrzej Duda, dokument został opublikowany w Dzienniku Ustaw. Zgodnie z regulacjami na polsko-białoruskiej granicy, która stanowi zewnętrzną granicę Unii Europejskiej powstanie zapora uniemożliwiająca nielegalną migrację. Budowa zabezpieczenia ma rozpocząć się w ciągu kilku tygodni.

Budowa muru na polsko-białoruskim odcinku granicy ma kosztować łącznie 1 mld 615 mln zł.

Jak poinformował w środę rzecznik rządu Piotr Müller, budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej powinna się rozpocząć w ciągu kilku tygodni i potrwa kilka miesięcy. Zaznaczył, że ze względu na różnorodny teren zapora może mieć charakter "mniej jednorodny".

Wcześniej szef MSWiA Mariusz Kamiński mówił, że celem jest, aby zapora na granicy polsko-białoruskiej powstała już w pierwszej połowie przyszłego roku.

Mur na granicy. Ponad 5 metrów wysokości

Z kolei komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. Tomasz Praga w rozmowie z portalem infosecurity24.pl mówił, że bariera będzie miała wysokość ponad 5 metrów i będzie się składała z fizycznego ogrodzenia oraz systemu perymetrii, czujników i dodatkowych zabezpieczeń, także takich, które pozwolą wykryć ewentualne podkopy. Jednocześnie dodał, że każda bariera wymaga nadzoru funkcjonariuszy.

Reklama

Szef SG zaznaczył, że bariera zabezpieczy ok. 200 km granicy. Zwrócił uwagę na naturalne przeszkody, m.in. rzekę Bug.

Mur na granicy. Ustawa przygotowana przez MSWiA

Ustawę o budowie zabezpieczenia granicy państwowej Sejm przyjął 14 października. W ostatni piątek Sejm odrzucił główne senackie poprawki do tej ustawy, w tym tę dotyczącą cyklicznych sprawozdań z przebiegu inwestycji, a przepisy trafiły do podpisu prezydenta.

CZYTAJ TEŻ: "To nie migranci są wrogiem"

Przygotowana przez MSWiA ustawa ma umożliwić pilną budowę zapory w związku z presją migracyjną na granicy z Białorusią. Zakłada, że inwestycja ta będzie celem publicznym, a formalnym inwestorem będzie komendant główny Straży Granicznej, który będzie mógł powołać pełnomocnika ds. przygotowania i realizacji zabezpieczenia granicy państwowej. Szacowany koszt budowy zapory to 1 mld 615 mln zł. W skład tej kwoty wchodzi 1 mld 500 mln zł na budowę fizycznej bariery oraz 115 mln zł na urządzenia techniczne (perymetria).

Ustawa zakłada, że do inwestycji nie będą stosowane przepisy odrębne, w tym m.in. prawa budowlanego, prawa wodnego, prawa ochrony środowiska oraz przepisów o udostępnianiu informacji o środowisku, przepisów o ochronie gruntów rolnych i leśnych oraz środowiskowych. Nie będzie wymagane uzyskanie decyzji, zezwoleń, opinii i uzgodnień. Na wniosek KG SG właściwe organy niezwłocznie przedstawią natomiast stanowisko bądź udzielą wsparcia w związku z inwestycją, w tym przez możliwą minimalizację zagrożeń dla środowiska. Ustawa przewiduje też możliwość wywłaszczenia obywateli z nieruchomości niezbędnej do budowy zapory. Wydatki na wypłatę odszkodowań za wywłaszczenia pokryją wojewodowie.

Wzrost liczby nielegalnych migrantów

Od wiosny gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie uważają, że to efekt celowych działań Białorusi w odpowiedzi na sankcje.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała prawie 30 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, w tym 15,7 tys. w samym październiku. Od 2 września w związku z presją migracyjną w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego przylegających do granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL