Reklama

Müller: Obniżka podatków może zostać przedłużona, to zależy od dynamiki cen

- To wszystko zależy jaki będzie stopień inflacji, bo jeżeli faktycznie inflacja by się utrzymywała nadal na takim poziomie, który jest niebezpieczny z punktu widzenia poziomu cen, to my faktycznie jesteśmy gotowi do tego, żeby obniżenie podatków na jakimś konkretnym poziomie pozostawić - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller, pytany w programie "Tłit" w Wirtualnej Polsce, czy możliwe jest, że obniżenie podatku VAT będzie obowiązywało dłużej niż pół roku.

Obniżka podatków przewidziana w tarczy antyinflacyjnej 2.0 może zostać przedłużona i trwać dłużej niż pół roku, wszystko będzie zależało od dynamiki cen - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

Piotr Müller: Obniżenie podatków może zostać przedłużone

We wtorek premier Mateusz Morawiecki ogłosił przyjęcie przez rząd tzw. tarczy antyinflacyjnej 2.0, która zakłada obniżkę podatku VAT na pół roku na żywność, nawozy i gaz do 0 proc., do 5 proc. na ciepło, oraz do 8 proc. na paliwa. Pierwsze czytanie projektu w Sejmie zaplanowane jest na środę.

Reklama

Rzecznik rządu był pytany w programie "Tłit" w Wirtualnej Polsce, czy możliwe jest, że obniżenie podatku VAT będzie obowiązywało dłużej niż pół roku.

- To wszystko zależy jaki będzie stopień inflacji, bo jeżeli faktycznie inflacja by się utrzymywała nadal na takim poziomie, który jest niebezpieczny z punktu widzenia poziomu cen, to my faktycznie jesteśmy gotowi do tego, żeby obniżenie podatków na jakimś konkretnym poziomie pozostawić  - powiedział Müller.

- Natomiast docelowo chcielibyśmy, żeby część z tych podatków wróciła do poziomu docelowego, ale tylko wtedy, gdy będziemy mogli to zrobić w sposób bezpieczny, który nie spowoduje inflacji - tłumaczył rzecznik rządu.

Dopytywany, czy to oznacza, że zapowiedź premiera, że obniżka VAT-u będzie obowiązywać przez pół roku to nie jest ostateczność, odparł, że nie. - Oczywiście, że nie, może to być przedłużone, wszystko zależy od tego w jaki sposób będzie wyglądała dynamika cen - powtórzył Müller.

Nowe rozwiązania w tarczy antyinflacyjnej

Tarcza antyinflacyjna 2.0, czyli formalnie poselski projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, zakłada obniżkę VAT-u na paliwo do 8 proc. Według wyliczeń Kancelarii Premiera, będzie to oznaczać obniżkę jego ceny na stacjach paliw o ok. 60-70 groszy na litrze, a gazu LPG o ok. 40 groszy na litrze. Ponadto, tarcza zakłada obniżkę VAT-u na żywność do 0 proc., co - zdaniem Kancelarii Premiera - doprowadzi do oszczędności gospodarstwa średnio 45 zł miesięcznie.

Zgodnie z tzw. tarczą antyinflacyjną 2.0 obniżony zostanie VAT na media: - na gaz do 0 proc. (od 1 stycznia zmiana z 23 do 8 proc., a od 1 lutego z 8 do 0 proc.); - na prąd do 5 proc. (przedłużenie obniżki z tarczy 1.0; obniżka z 23 do 5 proc.); - na ciepło do 5 proc. (od 1 stycznia zmiana z 23 do 8 proc., a od 1 lutego z 8 do 5 proc.). Tarcza zakłada także obniżkę VAT-u na nawozy z 8 do 0 proc.

Drugie czytanie projektu ustawy ws. tarczy antyinflacyjnej zaplanowano na czwartek. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Piotr Muller | rzecznik rządu | podatki

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy