Reklama

MSWiA usunie symbole komunizmu z obiektów policyjnych

Do 31 maja zostanie przygotowany wykaz symboli upamiętniających UB i MO, które znajdują się na obiektach i terenach policyjnych. Sprawą usunięcia komunistycznych tablic i pomników będzie się zajmowało Biuro Tradycji i Historii Policji.

- To jest kwestia postaw, wartości. Będzie chodziło o usunięcie wszystkich symboli komunizmu w szerszym ujęciu (...). Nie wolno w ogóle gloryfikować tamtych formacji, które służyły Polsce uzależnionej od wschodniego sąsiada i tak naprawdę temuż wschodniemu imperium - podkreślił wiceminister Jarosław Zieliński.

Po II Wojnie Światowej Policję Państwową zastąpiono Milicją Obywatelską i stworzono cały system kontroli i represji wobec obywateli. Symbolami tamtych czasów były instytucje takie, jak Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego czy Urząd Bezpieczeństwa. Funkcjonariusze komunistycznego reżimu bezwzględnie zwalczali żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego i działaczy antykomunistycznych.

Reklama

- Nie ma usprawiedliwienia dla dalszej obecności tablic i pomników upamiętniających funkcjonariuszy bezpieki i system komunistyczny na obiektach i terenach policyjnych w wolnej Polsce -zaznaczył wiceminister Jarosław Zieliński.

Inwentaryzacja symboli komunistycznych

Wiceminister zwrócił się do Komendanta Głównego Policji o przygotowanie inwentaryzacji symboli komunistycznych, takich jak pomniki, popiersia, tablice pamiątkowe, sztandary, napisy czy znaki oraz wykazu nazw, np. patronów, wydarzeń lub dat związanych z ideologią komunistyczną.

Wykaz ma trafić do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji do końca maja. Następny krok to usunięcie tych nazw, tablic i pomników z budynków oraz terenów zarządzanych przez Policję.

- Nie będziemy aż tak się zastanawiać nad tym, jakie osoby są tam umieszczone. Jeśli dotyczy to gloryfikacji tamtych formacji czy ich funkcjonariuszy, to takie symbole zostaną usunięte - zapewnił wiceminister Jarosław Zieliński. Zajmie się tym Biuro Tradycji i Historii Policji.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy