Reklama

MSWiA: Decyzje o symbolach w nowym paszporcie nie zapadły

​Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński mówi, że nie zapadła jeszcze decyzja o umieszczeniu symboli Cmentarza Orląt Lwowskich i Ostrej Bramy w Wilnie w nowym polskim paszporcie. Odniósł się w ten sposób do zastrzeżeń do projektu ze strony litewskiej i ukraińskiej.

Dodał, że dopiero trwa wybór symboli do nowego wzoru paszportu i internauci mogą się w tej sprawie wypowiedzieć. Zaznaczył, że resort traktuje akcję w internecie jako konsultacje społeczne. "Decyzji nie ma, bo nikt jeszcze nie zatwierdził nowego wzoru paszportu" - zapewnił wiceszef MSWiA.

MSWiA zamierza zmienić szatę graficzną polskiego paszportu. Na stulecie niepodległości Polski wybrano 13 symboli, między innymi Romana Dmowskiego, Józefa Piłsudskiego czy Order Virtuti Militari. Internauci mogą wybrać sześć kolejnych ilustracji spośród 13 grafik zaprezentowanych na stronie internetowej zaprojektujpaszport.gov.pl. Głosowanie potrwa do 10 września.

Reklama

Projekt nowego polskiego paszportu budzi kontrowersje na Litwie i Ukrainie. Litewskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało do siebie zastępcę ambasadora Polski w Wilnie w celu złożenia wyjaśnień. Według Litwy projekt jest nie do przyjęcia przez stronę litewską, bo Ostra Brama znajduje się na terytorium Litwy i jej wizerunek nie powinny znajdować się na oficjalnych dokumentach innego państwa. Strona ukraińska określiła jako gest nieprzyjaźni propozycję umieszczenia wizerunku Cmentarza Orląt Lwowskich w polskim paszporcie. Ukraiński resort dyplomacji wręczył ambasadorowi Rzeczpospolitej na Ukrainie notę protestacyjną w tej sprawie.

Jarosław Zieliński uważa, że nasi sąsiedzi zareagowali, bo temat podjęła polska opozycja i część mediów.

Informacyjna Agencja Radiowa

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy