Reklama

Reklama

"Mówiłem, że zagłosuję przeciwko". Gowin o różnicy zdań między nim a Kaczyńskim

"To nie jest tajemnica. Mówiłem (...), że będę głosował przeciwko działaniu dwukadencyjności wstecz" - mówił w Radiu Kraków Jarosław Gowin. Tak wicepremier i lider Polski Razem odniósł się do dzisiejszego artykułu "Dziennika Gazety Prawnej".

Chodzi o zapowiadaną przez prezesa PiS reformę ordynacji wyborczej, która dotyczy wyborów samorządowych i ogranicza do dwóch kadencje wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Obecni włodarze, którzy dwie kadencje mają już za sobą, nie mogliby ponownie ubiegać się o stanowiska. 

"Może się okazać, że wprowadzenie ograniczeń kadencji w samorządzie jest niemożliwe z punktu widzenia konstytucji. Tam są wymienione przypadki, kiedy można komuś ograniczyć bierne prawo wyborcze. (...) Sprawa oprze się i tak o Trybunał Konstytucyjny" - mówił Gowin na antenie radia.

Reklama

Dziś "Dziennik Gazeta Prawna" na pierwszej stronie w artykule "PiS pęka wokół samorządów" informował, że reformę PiS zatrzymają posłowie związani z Gowinem.

W Sejmie Polska Razem ma dziewięciu posłów wchodzących w skład klubu Prawa i Sprawiedliwości. Sprzeciw wicepremiera może oznaczać porażkę reformy PiS-u. Jeśli wprowadziłby dyscyplinę głosowania, to partia Jarosława Kaczyńskiego musiałaby szukać pomocy gdzie indziej, najprawdopodobniej w Kukiz’15.

Gowin podkreśla, że sprawa dwukadencyjności to nie spór, tylko różnica zdań. Jak mówi - możliwe, że reforma ta przejdzie przez parlament dzięki głosom posłów Kukiz’15. "Pytanie, czy podpisze to prezydent. Prezydenccy ministrowie sygnalizują dystans pałacu wobec tego rozwiązania. Ośrodek prezydencki podziela moje wątpliwości" - zaznacza.

"Osobiście opowiadam się za tym, żeby to były dwie kadencje wydłużone do pięciu lat, ale żeby to działało od przyszłości" - powiedział Gowin w rozmowie z dziennikarzami w Krakowie.

Zobacz więcej TUTAJ

PK

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy