Reklama

Reklama

Morawiecki: Zbudujemy Baltic Pipe

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił na Podkarpaciu, że Polska idzie w kierunku niezależności energetycznej i gazowej. Dodał, że nie będziemy potrzebowali gazu, który będzie nas uzależniał w jakikolwiek sposób od Gazpromu i od Rosji.

Szef rządu odwiedził pole wydobywcze w Kramarzówce, w okolicach której odkryto duże złoże gazu. Zasoby szacowane są na 12 miliardów metrów sześciennych. "My opieramy się na naszym gazie, terminalu LNG w Świnoujściu i gazociągu z Norwegii" - podkreślił.

Przypomniał, że zwiększenie wydobycia surowców zapisano w Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju. "Przede wszystkim wydobywamy nasz gaz, oprócz tego zbudujemy Baltic Pipe - gazociąg na Szelf Norweski, rozmowy z Duńczykami i Norwegami są bardzo zaawansowane, przebiegają one bardzo dobrze" - uzupełnił.

Reklama

Dodał, że "127 gmin Podkarpacia korzysta z tego, że zwiększamy wydobycie gazu, to oznacza większe możliwości inwestycyjne i rozwojowe".

PGNIG poinformowało, że wydobycie gazu na Podkarpaciu wzrośnie w ciągu 5 lat do 1,75 mld metrów sześciennych rocznie, co przełoży się na wzrost bezpieczeństwa energetycznego regionu i kraju.

Spółka opracowała nową koncepcję poszukiwań i wydobycia gazu w 2016 roku. Na Podkarpaciu prowadzono nowe badania, m.in. największe w Europie trójwymiarowe zdjęcie sejsmiczne Przemyśl-Kramarzówka-Rybotyczne-Fredropol o powierzchni prawie 1300 kilometrów kwadratowych. PGNiG szacuje, że na obszarze zdjęcia znajduje się około 50 miliardów metrów sześciennych gazu. Rocznie Polska zużywa blisko 17 mld metrów sześciennych gazu.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy