Reklama

Reklama

Morawiecki zadowolony po wizycie w Brukseli

Premier Mateusz Morawiecki pozytywnie ocenia wizytę w Brukseli. Zauważył, że głos Polski w sprawie migracji "zaczął się coraz lepiej przebijać", a polskie interesy zostały zabezpieczone przed brexitem. Szef rządu odbył również "bardzo dobre rozmowy" z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

Morawiecki ocenił w piątek, że głos polskiego rządu ws. migracji zaczął się coraz lepiej przebijać.

Premier wyraził też zadowolenie z inauguracji stałej współpracy strukturalnej w dziedzinie obronności UE (PESCO). Jak dodał, Polska chce wzmacniać siłę obronną UE w pełnym porozumieniu z NATO, które - jak podkreślił - są naszym głównym gwarantem bezpieczeństwa.

Nawiązał również do zielonego światła dla utrzymania sankcji wobec Rosji. "Wszyscy rozumieją, że sankcje wobec Rosji muszą zostać przedłużone, ponieważ one stanowią nie tylko element polityki nacisku na Rosję, ale również są pewnym symbolem, że UE nie godzi się na aneksję Krymu, na wojnę we wschodniej części Ukrainy" - oświadczył w rozmowie z dziennikarzami na pokładzie samolotu z Brukseli.

Reklama

Pozytywne uzgodnienia o brexicie

Morawiecki zaznaczył, że także uzgodnienia dot. brexitu są ujęte w pozytywnej dla Polski formie. Jak dodał, ws. brexitu rozmawiał także w czwartek z szefową brytyjskiego rządu Theresą May.

Jak zaznaczył, Polsce chodzi przede wszystkim o prawa polskich obywateli na Wyspach Brytyjskich oraz utrzymanie ich praw, zwłaszcza w polityce społecznej. Wśród innych priorytetów wymienił zagwarantowanie bezpieczeństwa finansowania projektów samorządowych po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE.

Morawiecki wyraził też zadowolenie z tego, że RE dała zielone światło na przejście do drugiej fazy negocjacji ws. brexitu.

Spotkanie z Macronem

Podczas wizyty w Brukseli nowy szef polskiego rządu spotkał się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

Premier poinformował, że jego rozmowa z prezydentem Francji dotyczyła m.in. zmian klimatycznych i dyrektywy o pracownikach delegowanych. Spotkanie odbyło się na marginesie unijnego szczytu w Brukseli odbyło się w gronie delegacji obu państw. Następnie Morawiecki i Macron odbyli kilkunastominutową rozmowę w cztery oczy.

"To były dobre rozmowy" - ocenił szef polskiego rządu.

Premier poinformował również, że zaprosił prezydenta Francji Emmanuela Macrona na obchody 100. Rocznicy odzyskania niepodległości. Jak podkreślił w 1918 r. Francja była ważnym sojusznikiem Polski.

W styczniu odbędę też spotkanie z szefem KE Jean-Claude'em Junckerem, w trakcie którego wyjaśnię szczegóły reformy wymiaru sprawiedliwości - poinformował premier Mateusz Morawiecki, pytany o prowadzoną przez KE procedurę ws. ochrony praworządności w Polsce.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy