Reklama

Reklama

Morawiecki: Rząd obniży komponenty składowe ceny paliwa

W Polsce na ten moment nie będzie maksymalnej ceny paliwa jak na Węgrzech - zadeklarował we wtorek premier Mateusz Morawiecki, odpowiadając na pytanie dziennikarza Interii Jakuba Oworuszko. Jak uściślił, aby zmniejszyć kwoty, jakie kierowcy muszą wydawać na stacjach benzynowych, rząd planuje obniżyć "komponenty" składające się na koszt paliwa.

Premier Mateusz Morawiecki informował w poniedziałek, że obniżka akcyzy na nośniki energii ma być jednym z elementów rządowego pakietu antyinflacyjnego.

ZOBACZ: Droga energia. Akcyza może spaść jeszcze przed świętami

Podczas konferencji prasowej szefa polskiego rządu z premierem Chorwacji Andrejem Plenkoviciem o wysokie ceny paliwa w Polsce zapytał dziennikarz Interii Jakub Oworuszko. - Czy rząd, wzorem Węgier, rozważa wprowadzenie maksymalnych cen paliw w ramach walki z inflacją? - zapytał Morawieckiego.

Premier Morawiecki: Rząd skupi się na obniżeniu komponentów ceny paliwa

Reklama

Premier RP odparł, że wraz z pakietem antyinflacyjnym zostanie wdrożonych "kilka rozwiązań" mających "relatywnie zmniejszyć ceny paliwa" na stacjach. - Na ten moment nie będziemy tego robić przez nakładanie ceny maksymalnej. (Planowane przez rząd - red.) ruchy obciążą budżet; to może być ponad 1 mld zł - wyliczył. 

Morawiecki zapewnił powtórnie, że rządzący nie skorzystają z katalogu "ograniczeń administracyjnych", lecz skupią się na obniżkach "komponentów składowych ceny paliwa". 

W piątek Interia Biznes podała, iż na hurtowym rynku paliw po raz pierwszy od wielu tygodni odnotowano obniżki. 

"Krajowe rafinerie oferują do sprzedaży benzynę i olej napędowy w wyraźnie niższej cenie niż przed tygodniem. Na stacjach po raz pierwszy w historii średnie ceny paliw podstawowych w tym tygodniu były sprzedawane w rekordowo wysokich cenach - powyżej 6 zł za litr, ale spadki w sprzedaży hurtowej mogą zaowocować, przyjemną z punktu widzenia kierowców, choć na razie niewielką, przeceną na stacjach benzynowych" - wyjaśnili dziennikarze.

Premier Mateusz Morawiecki przebywa w Zagrzebiu, gdzie spotkał się z szefem chorwackiego rządu Andrejem Plenkoviciem. Wcześniej szef polskiego rządu w Budapeszcie spotkał się z premierami państw Grupy Wyszehradzkiej.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje