Reklama

Morawiecki: Rosja depcze prawa człowieka. Namawiam Szwajcarię do sankcji

Namawiam Szwajcarię, aby zamroziła majątki rosyjskich oligarchów w tym kraju - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Konfederacji Szwajcarskiej. Dodał, że on i Ignacio Cassis wspólnie potępili "zbrodnie wojenne, których Rosja dopuszcza się na Ukrainie".

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w poniedziałek z prezydentem Konfederacji Szwajcarskiej. Podczas konferencji prasowej po spotkaniu oświadczył, że "w normalnych czasach byłoby wiele tematów bilateralnych do omówienia, które oczywiście częściowo omówiliśmy, ale głównym tematem rozmów jest Ukraina". - Dyskutowaliśmy o tym, jak można pomóc Ukrainie w walce o suwerenność i o kryzysie humanitarnym - zaznaczył.

- Rosja zaatakowała w sposób brutalny Ukrainę. Niszczy miasta i normalne życie oraz dopuszcza się zbrodni wojennych. Z prezydentem Ignacio Cassis potępiliśmy wspólnie te zbrodnie - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Reklama

Szef polskiego rządu dodał także: "Uzgodniliśmy również w jaki sposób Szwajcaria, która nie jest członkiem UE, może w kolektywny sposób przyłączyć się do przeciwstawiania się tej sile, która depcze prawa człowieka na Ukrainie". 

I tutaj - jak zaznaczył - "podstawowym działaniem, którym omówiliśmy są różnego rodzaju mechanizmy sankcyjne". - Za parę dni w Brukseli na Radzie Europejskiej będziemy dyskutować kolejne mechanizmy sankcyjne. Wiemy doskonale, że te pierwsze są już takimi, które mocno dotknęły gospodarkę rosyjską, ale cały czas jeszcze za mało - powiedział Morawiecki.

Zwrócił uwagę, że "Szwajcaria jest miejscem, gdzie wielu oligarchów rosyjskich ulokowało swoje majątki". - Tam muszą one zostać również w odpowiedni sposób potraktowane. Czyli zamrożenie, konfiskata majątków oligarchów rosyjskich w Szwajcarii. I do tego namawiałem pana prezydenta, żeby Szwajcaria bardzo zdecydowanie do tego tematu podeszła - podkreślił premier. 


INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Mateusz Morawiecki | Szwajcaria | Polska

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy