Reklama

Reklama

Morawiecki: Od jakości polityki wobec starszych, zależy jakość wszystkich innych polityk

- Miarą człowieczeństwa i jakości państwa jest to, jak wspiera się starszych ludzi. Nasza polityka senioralna będzie jak najlepsza, bo to jeden z priorytetów naszego rządu - mówił premier Mateusz Morawiecki, przedstawiając założenia strategii polityki społecznej wobec osób starszych do 2030 roku.

- Musimy tworzyć państwo, które jest otwarte na wszystkich. Demokracja musi być demokracją serca, państwo musi być państwem z sercem - mówił premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do planów związanych ze wspieraniem osób starszych.

Zapewnił, że celem państwa jest wspieranie seniorów. - Młodsi ludzie potrafią szybciej biegać, ale starsi znają drogę - dodał.

Przypomniał również spotkanie z seniorami w Ostrołęce. - Cieszę się, ze starsi ludzie, którzy tam przebywają, są wspierani przez wolontariuszy z młodszego pokolenia - zaznaczył.

Reklama

- Polityka senioralna jest polityką wszechogarniającą - na nią składa się polityka demograficzna, rodzinna, rozwojowa również. Można powiedzieć, ze od jakości polityki wobec starszego pokolenia, zależy jakość wszystkich innych polityk państwa polskiego - mówił premier.

Podkreślił, ze w firmach powinno się dobrze traktować starszych pracowników - ze względu na ich doświadczenie.

- Proszę o skoncentrowanie wysiłków i zobowiązuje się do tego, by jak najlepiej usprawnić życie naszym seniorom - zapewnił.

- Jak wspomniałem, miarą człowieczeństw i jakości państwa jest to, jak wspiera się starszych ludzi. Nasza polityka senioralna będzie jak najlepsza, bo to jeden z priorytetów naszego rządu - podkreślił.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska zapewniła, że dokument "Polityka społeczna wobec osób starszych 2030" ma charakter kompleksowy. Zaznaczyła, że został zbudowany w oparciu o trzy filary: bezpieczeństwo, uczestnictwo i solidarność.

Jak zaznaczyła, prace nad tym programem trwały ponad rok.

"Osoby niesamodzielne"

"Do tej pory w Polsce nie było definicji osoby niesamodzielnej, od ponad roku funkcjonuje powołany przez premier Beatę Szydło zespół, który ma opracować system ds. orzekania o niepełnosprawności i niezdolności do pracy" - powiedziała szefowa MRPiPS.

Jak dodała, znajdzie się tam definicja niesamodzielności - czyli osoby, która samodzielnie nie może funkcjonować i skazana jest w zasadzie na wsparcie osób bliskich, opiekunów.

"Mamy zadanie - zmniejszyć to uzależnienie osoby niesamodzielnej poprzez poprawienie dostępności do różnych usług, dostosowanie mieszkań infrastrukturalnie, aby te osoby lepiej mogły funkcjonować" - powiedziała. Jak zauważyła, niezwykle ważny jest obszar, za który odpowiada minister zdrowia - m.in. rozwój teleopieki i telemedycyny.

"To wszystko jest niezwykle ważne. Także rozbudowa sieci środowiskowych, instytucjonalnych form pomocy" - podsumowała.


Reklama

Reklama

Reklama