Reklama

Reklama

Morawiecki: Dymisje 17 wiceministrów

Premier Mateusz Morawiecki poinformował o przyjęciu dymisji 17 sekretarzy i podsekretarzy stanu m.in. Rafała Bochenka. Jednocześnie rzeczniczka rządu zaznaczyła, że niektórzy z odwołanych wiceministrów (m.in. zajmujący się sprawą smogu Piotr Woźny) nadal będą pracować dla Rady Ministrów. Ze 126 wiceministrów zostało 109.

Premier poinformował na konferencji prasowej, że są kontynuowane prace "związane ze zmianami strukturalnymi, zmianami trybu pracy" rządu.

"Rząd PiS tym się różni od poprzedników, że dotrzymuje słowa i my kontynuujemy te nasze wewnętrzne reformy w taki sposób, żeby rząd był trochę mniej polityczny, a trochę bardziej urzędniczy" - mówił Morawiecki.

Dlatego właśnie - jak oświadczył - wkrótce na Komitet Stały Rady Ministrów trafi "propozycja ustawy". "Jeżeli ta ustawa zostanie zaakceptowana przez parlament, to podsekretarze stanu staną się najwyższą kategorią, najwyższą grupą urzędników, a więc rząd będzie wtedy znacząco zmniejszony z punktu widzenia tej grupy politycznej" - powiedział premier. 

Reklama

Jak oświadczyła rzecznik rządu Joanna Kopcińska, wśród zdymisjonowanych wiceministrów są między innymi Jerzy Materna, Andrzej Piotrowski, Piotr Woźny, Maciej Małecki, Rafał Bochenek, Paweł Sałek, Ewa Lech, Aleksander Bobko, Michał Woś. 

"Zmiany usprawniające pracę rządu"

"Zmiany w rządzie w ogromnym stopniu to nie są zmiany personalne, ani polityczne, tylko usprawniające pracę rządu" - powiedział premier. Poinformował, że łącznie przyjął dymisję siedemnastu wiceministrów.

Morawiecki mówił na konferencji prasowej, że "w ogromnym stopniu" zmiany w rządzie nie są zmianami personalnymi i politycznymi, tylko zmianami "usprawniającymi pracę rządu".

"Ja miałem do czynienia z dużymi organizmami, organizacjami przez sporą część mojej pracy zawodowej i wiem, że dyrektorzy, członkowie zarządu, ministrowie starają się zawsze dbać o swoje najbliższe poletko, najlepiej jak potrafią. Sztuka polega na tym, żeby jak najlepiej ze sobą współpracować, żeby rozhermetyzować niektóre struktury" - tłumaczył Morawiecki. Zdaniem szefa rządu, "polska resortowa, zamykająca się" wciąż jest pewnego rodzaju "bolączką".

"Dzisiaj rano spotkałem się z kilkunastoma ministrami, wcześniej poinformowałem opinię publiczną o złożeniu dymisji przez pięć innych osób. Łącznie z dzisiejszymi zmianami jest już 17 wiceministrów" - podkreślił szef rządu.

Będą kolejne nazwiska

"Podczas przeglądu, który toczył się od kilku tygodni, opieraliśmy się o pewne analizy, dotyczące m.in. tego, ilu jest pracowników w każdym ministerstwie, ilu pracowników przypada na każdego ministra, jakie są też zadania konkretnych ministerstw" - powiedział premier podczas poniedziałkowej konferencji prasowej. "To służyło nam za element końcowej oceny" - dodał.

Premier podkreślił, że "najbardziej istotną przyczyną" przeprowadzanych zmian w rządzie jest "chęć przeprowadzenia zmian strukturalnych". Jak mówił, "hasłem przewodnim" jest "konsolidacja działań".

Morawiecki dziękował odchodzącym wiceministrom za pracę, jaką wykonali. "Fakt, że przyjąłem złożone przez nich dymisje, niech świadczy o tym, że oni dobrze wykonali swoją służbę" - zaznaczył.

Premier poinformował też, że w najbliższych dwóch tygodniach zostaną przedstawione nazwiska kolejnych wiceministrów, którzy odejdą z rządu. "Tak żeby moje zobowiązanie wypełnić, i żeby rzeczywiście o ponad 20 wiceministrów, rząd został zmniejszony" - mówił szef rządu. 

Lista zdymisjonowanych


1. Jerzy Materna - Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej

2. Andrzej Piotrowski - Ministerstwo Energii

3. Piotr Woźny - Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii

4. Maciej Małecki - Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

5. Rafał Bochenek - Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

6. Paweł Sałek - Ministerstwo Środowiska

7. Ewa Lech - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

8. Aleksander Bobko - Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

9. Michał Woś - Ministerstwo Sprawiedliwości

10. Krzysztof Silicki - Ministerstwo Cyfryzacji

11. Marek Tombarkiewicz - Ministerstwo Zdrowia

12. Piotr Gryza - Ministerstwo Zdrowia

Wcześniej odwołani zostali:

13. Andrzej Szweda Lewandowski - Ministerstwo Środowiska

14. Kazimierz Smoliński - Ministerstwo Infrastruktury

15. Tomasz Żuchowski - Ministerstwo Infrastruktury

16. Jarosław Pinkas - Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

17. Krzysztof Szubert - Ministerstwo Cyfryzacji

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy