Mocny zwrot w marcu. Zapowiadają pozytywny scenariusz
Marzec może się okazać cieplejszy niż zwykle. Temperatury będą wysokie szczególnie na początku miesiąca. Potem jednak sytuacja zacznie się zmieniać. Według specjalistów nastąpi wyraźne ochłodzenie. Na powrót zimy jednak raczej nie ma co liczyć. Może za to mocno padać - więcej niż średnio o tej porze roku.

Wiele wskazuje na to, że luty będzie jednym z najcieplejszych miesięcy w historii pomiarów w Polsce. Koniec miesiąca jest wyjątkowo ciepły: we wtorek na południu kraju prognozowane jest nawet 17 stopni Celsjusza. Ocieplenie może się utrzymywać dłużej, również w kolejnym miesiącu.
Ta apka mówi, kiedy spadnie deszcz - co do minuty! Wypróbuj nową aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store
Pogoda w marcu wciąż ciepła
Wcześniejsze prognozy wskazywały, że nie tylko luty, lecz również początek marca będzie bardzo ciepły. Możliwe, że cały trzeci miesiąc 2024 roku będzie cieplejszy od średniej wieloletniej:
Marzec wg NOAA ma być kolejnym (po lutym) cieplejszym niż zwykle miesiącem. A opady? Tu scenariusz jest pozytywny - czytamy na profilu Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW na Facebooku.
Synoptycy z IMGW ocenili w ten sposób dane przedstawione w modelu pogodowym CFS E3 przez Amerykańską Narodową Agencję Oceanu i Atmosfery (NOAA). Obejmują one okres od marca do czerwca.
Cieplej niż zwykle ma być szczególnie na początku marca. Według prognoz IMGW w pierwszych dniach tego miesiąca w niemal całym kraju temperatury będą przekraczać 10 stopni Celsjusza. W centrum i na południu może być nawet 15-17 st. C.
Ochłodzenie na horyzoncie
Możliwe, że w drugim tygodniu miesiąca nieco się ochłodzi, a nocami na południu i północnym wschodzie może wrócić lekki mróz. Temperatury w połowie miesiąca powinny zbliżyć się do tych z normy wieloletniej, a pod koniec marca ma jeszcze nadejść ochłodzenie.
Specjaliści z IMGW podkreślają, że spodziewane obniżenie temperatur pod koniec marca i na początku kwietnia nie oznacza oczywiście powrotu zimy. Jeśli taka anomalia wystąpi, średnia temperatura w Polsce może wówczas zbliżyć się do tej z początku marca.
Będzie więcej wody
Pozytywnym zjawiskiem, co podkreśla IMGW, może być prognozowana ilość opadów w marcu. Wiele wskazuje na to, że w większości kraju suma opadów będzie zbliżona do tej z normy wieloletniej, a na północy i południowym wschodzie nawet wyższa niż zazwyczaj.

Szczególnie intensywne opady prognozowane są w drugiej połowie marca: na południu i północy kraju mogą one wynieść około 180 proc. sumy opadów z lat 1991-2020.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!