Reklama

Mitera: Wniosek o wystąpienie KRS z ENCJ niefortunny

Zdaniem rzecznika KRS Macieja Mitery, Rada w piątek opowie się za pozostaniem w Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa. Wniosek o wystąpienie z niej uznał za "niefortunny". Myślę, że zdecyduje poczucie odpowiedzialności i wola współpracy, kontakty z Europą wzbogacają - mówił Mitera.

Piątek jest ostatnim dniem posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa. KRS zajmie się na nim wnioskiem ws. ewentualnego wystąpienia z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa; wniosek taki złożył sędzia Jarosław Dudzicz.  

Pytany na antenie TOK FM o to, jaka będzie decyzja w tej sprawie, rzecznik KRS odparł, że jego zdaniem Rada opowie się za pozostaniem w ENCJ. "Oczywiście zostajemy" - powiedział. Podkreślił jednak, że jest tylko "jednym z członków organu".

"Uznałem to w ogóle za niefortunny wniosek, natomiast Rada to są ludzie w mojej ocenie niezależni - widział pan stanowisko wnioskodawcy - ale myślę, że zdecyduje poczucie odpowiedzialności, przywiązania, tych wartości i wola współpracy, bo to naprawdę wzbogaca, kontakty z Europą wzbogacają, nie ma co ukrywać" - ocenił Mitera.  

Reklama

Dopytywany, czy w takim razie chciałby, by KRS była "akceptowana jako pełnoprawny członek" w Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa, Mitera podkreślił, że chce być w strukturach tej organizacji. "To, czy ktoś mnie akceptuje czy nie (...), to powiem szczerze, że stosunek mam taki ambiwalentny. Natomiast chcę być w tych strukturach" - podkreślił.  

W poniedziałek ENCJ, podczas nadzwyczajnego posiedzenia plenarnego w Bukareszcie, zdecydowała o zawieszeniu polskiej KRS w prawach członka; w ocenie tej organizacji polska Rada "nie spełnia wymogów ENCJ, dotyczących niezależności od władzy wykonawczej i ustawodawczej". ENCJ zapowiedziała, że będzie monitorować działania KRS.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama