Reklama

Reklama

Mistrzyni narciarstwa i żołnierka AK. 104 lata temu urodziła się Helena Marusarzówna

Helena Marusarzówna była narciarką i wielokrotną mistrzynią Polski. W czasie II wojny światowej działała w konspiracji niepodległościowej, pełniąc funkcję kuriera tatrzańskiego. Urodzona 17 stycznia 1918 r. w Zakopanem została zamordowana w wieku 23 lat przez Niemców.

Pochodziła z ubogiej, góralskiej rodziny, miała pięcioro rodzeństwa. Jednym z jej braci był Stefan Marusarz, polski narciarz i skoczek, czterokrotny olimpijczyk. W uznaniu za jego zasługi sportowe i patriotyczną postawę, w 1989 roku nazwano jego imieniem skocznię Wielka Krokiew w Zakopanem.

Helena Marusarzówna w dzieciństwie startowała w zawodach narciarskich, które organizował dla najmłodszych Kornel Makuszyński. Gdy dorosła, wstąpiła do sekcji narciarskiej Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Zakopanem. Siedmiokrotnie zdobyła tytuł mistrzyni polski w narciarstwie alpejskim. Wybuch wojny przerwał jej karierę - czytamy o Helenie Marusarzównie na stronie Instytutu Pamięci Narodowej.

Reklama

Helena Marusarzówna. Żołnierz AK i kurier tatrzański

Kiedy zaczęła się wojna, Helena Marusarzówna, podobnie jak jej rodzeństwo, wstąpiła do ruchu oporu. Jak opisuje w "Przeglądzie Historyczno-Oświatowymi" Karol Szafranek, "mimo niebezpiecznej funkcji starała się chronić najbliższych, między innymi właśnie dlatego nie wtajemniczała rodziców w realizowane działania".

Po koniec 1939 r. Helena wstąpiła do bazy działającej pod kryptonimem "Romek", podporządkowanej Związkowi Walki Zbrojnej (ZWZ). Przejmowała od kurierów dokumenty i przekazywała je pod wskazany adres. Wśród przerzucanych papierów były pieniądze na działalność konspiracyjną, rozkazy i meldunki. ZWZ rozpoczął także akcję polegającą na utrzymywaniu łączności między opanowaną przez Niemców Polską a władzami na emigracji - przypomina historię Marusarzównej serwis sportowcydlaniepodleglej.pl.

Helena Marusarzówna. Torturowana nie zdradziła towarzyszy

Młoda kurierka organizowała przerzuty z Zakopanego, przez Tatry i Słowację, na Węgry. Pokonywała trasę z Zakopanego do Budapesztu, przekazując materiały dla Polskiego Państwa Podziemnego.

W marcu 1940 r. została zatrzymana przez słowacką służbę graniczną i przekazana Niemcom. Była torturowana, lecz nie zdradziła współtowarzyszy.

Za swoje działania została rozstrzelana przez Niemców 12 września 1941 r. w Pogórskiej Woli koło Tarnowa. W chwili śmierci miała 23 lata. W 1958 szczątki bohaterki przewieziono do Zakopanego i pochowano na Pęksowym Brzyzku.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy