Misiewicz oczyszczony z zarzutów, ale NIK może się odwołać
Bartłomiej Misiewicz w imieniu Ministerstwa Obrony Narodowej wydał 650 tys. złotych, które nie znalazły się w planie wydatków resortu. Rzecznik dyscypliny finansów publicznych umorzyła sprawę, jednak wciąż możliwe jest zażalenie.
W ciągu 14 dni można złożyć zażalenie na postanowienie o umorzeniu postępowania wyjaśniającego wobec byłego szefa gabinetu politycznego i rzecznika MON Bartłomieja Misiewicza - poinformowała w piątek PAP rzecznik dyscypliny finansów publicznych Anna Huzarska.
Media poinformowały w czwartek, że rzecznik dyscypliny finansów publicznych umorzyła postępowanie wobec Misiewicza, uznając, że nieplanowane wydatki promocyjne przed szczytem NATO były uzasadnione.
Postępowanie zostało wszczęte z zawiadomienia NIK, która badała wykonanie budżetu MON za 2016 r. Zastrzeżenia dotyczyły ponad 650 tys. zł przeznaczonych w marcu 2016 r. na działania promocyjne, a nieujętych w planie wydatków urzędu ministra obrony narodowej.
"Zażalenie na postanowienie o umorzeniu postępowania wyjaśniającego przysługuje zawiadamiającemu oraz osobie, wobec której było ono wszczęte. Zażalenie wnosi się na piśmie, w terminie 14 dni od dnia doręczenia postanowienia, do Głównego Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych, za pośrednictwem rzecznika dyscypliny, który wydał postanowienie" - poinformowała w piątek PAP Anna Huzarska.
Jak dodała, postanowienie jest nieprawomocne; do piątku nie wpłynęły potwierdzenia odbioru postanowień, ani zażalenia.
"Po analizie zebranego materiału dowodowego oraz obowiązujących przepisów, postępowania wyjaśniające, prowadzone wobec osoby, która działając w imieniu Skarbu Państwa - Ministerstwa Obrony Narodowej zaciągnęła zobowiązania zostało umorzone" - przekazała Huzarska. Jak wyjaśniła, "na taką ocenę wpływ miało m.in. to, że czyn nie wywołał negatywnych skutków finansowych".
"Zaciągnięcie zobowiązania było ściśle związane z organizacją szczytu NATO w Warszawie - wydarzenia jednorazowego, o najwyższej randze z dotychczas organizowanych na terytorium RP spotkań na szczeblu międzynarodowym, któremu towarzyszyło szczególnie dużo zadań o charakterze organizacyjnym, co wymagało przeprowadzenia i skoordynowania różnych działań na wielu polach - od zabezpieczenia logistycznego i stworzenia odpowiedniej infrastruktury, przez wypracowanie i utrzymanie najwyższych standardów bezpieczeństwa, aż po kwestie takie jak przeprowadzenie kampanii informacyjnej" - przekazała Huzarska.
Wyrażaj emocje pomagając!
Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: 96 1140 0039 0000 4504 9100 2004 (SKOPIUJ NUMER KONTA).
Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.