Reklama

Reklama

Ministerstwo Środowiska zapowiada zawiadomienie do prokuratury ws. Rospudy

Ministerstwo Środowiska złoży do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z zanikiem gatunków i siedlisk priorytetowych w dolinie Rospudy - zapowiedział w czwartek minister środowiska Jan Szyszko.

Minister przypomniał na konferencji, że m.in. ze względu na występowanie tych siedlisk zmieniono wcześniej lokalizację obwodnicy Augustowa (w 2009 r.). Jego zdaniem mimo tej zmiany, gatunki i siedliska tam występujące w większości zniknęły.

"Ze względu na występowanie gatunków i uznanie, że dolina Rospudy była unikatem prawie nietkniętym ręką człowieka, zmieniono lokalizację obwodnicy Augustowa. Powstała (obwodnica - PAP) przez dolinę, tylko że w innym miejscu. Po tylu latach możemy powiedzieć, że ta dolina Rospudy, nietknięta ręką człowieka, uległa wyraźnym zmianom, ulega m.in. zarastaniu, a gatunki, dla których zmieniono trasę obwodnicy, niestety w większości zniknęły" - tłumaczył Szyszko.

Reklama

Szef MŚ zapowiedział też podobne zawiadomienie dotyczące lotniska trawiastego w Świdniku. Jak tłumaczył, również w tym przypadku ze względu na występowanie susła zmieniono lokalizację obiektu, wycięto 140 ha lasu pod to lotnisko, a mimo to "suseł zniknął".

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy