Reklama

Reklama

Minister Ziobro odwołał prezesów sądów w Szczecinie i Kielcach

Po analizie jakości pracy sądów w poniedziałek odwołani zostali: prezes Sądu Apelacyjnego w Szczecinie oraz prezes Sądu Okręgowego w Kielcach - poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości. Prezesów zmieniono też w trzech sądach rejonowych.

Resort poinformował, że z funkcji prezesa Sądu Apelacyjnego w Szczecinie w poniedziałek odwołano sędziego Macieja Żelazowskiego.

"Otrzymaliśmy decyzję datowaną na 2 stycznia 2018 r. o odwołaniu sędziego Żelazowskiego z funkcji prezesa Sądu Apelacyjnego w Szczecinie. W tej chwili stanowisko jest nieobsadzone" - powiedział w poniedziałek PAP rzecznik tego sądu apelacyjnego sędzia Janusz Jaromin.

Jak uzasadniono w komunikacie MS, szczeciński sąd apelacyjny "nie radzi sobie z opanowaniem wpływu spraw karnych, co oznacza, że w sądzie tym rosną zaległości". "Szczeciński SA zajął pod tym względem 9. miejsce na 11 wszystkich sądów apelacyjnych w kraju. Jest też pod koniec rankingu średniego czasu trwania spraw niezałatwionych" - podkreślono.

Reklama

Wymiana prezesów także w sądach rejonowych

"Z opanowaniem wpływu spraw karnych duże problemy ma także Sąd Okręgowy w Kielcach, który zajął pod tym względem 40. pozycję na 45 wszystkich sądów okręgowych w Polsce" - dodał resort. W związku z tym - jak poinformowano - na nowego prezesa tego sądu od wtorku powołano sędziego Ryszarda Sadlika, który "ma ponad 20-letnie doświadczenie, jest specjalistą z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, prowadzi wykłady akademickie" oraz ponadto pełni funkcję wiceprezesa kieleckiego oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". W poniedziałek funkcję prezesa kieleckiego SO przestał zaś pełnić sędzia Wojciech Merta.

Prezesi zmienieni zostali także w sądach rejonowych: Poznań Stare Miasto, Poznań Nowe Miasto i Wilda oraz w Nowym Mieście Lubawskim. Od wtorku prezesami w tych sądach będą odpowiednio: sędzia Danuta Felińska-Żukowska, sędzia Kamil Antkowiak oraz sędzia Michał Lasota. W poniedziałek odwołano dotychczasowych prezesów tych sądów - odpowiednio: sędziego Rafała Kubiaka, sędzię Ewę Negra-Kujawę oraz sędziego Andrzeja Borowskiego.

Jak zaznaczono w komunikacie, SR Poznań Stare Miasto jest 314. na 318 wszystkich sądów rejonowych w Polsce pod względem wskaźnika opanowania wpływu spraw, co oznacza rosnące zaległości. "Podobnie źle radzi sobie SR Poznań Nowe Miasto i Wilda - w ogólnym rankingu jest 304., zaś pod względem czasu trwania spraw niezałatwionych jest 274. Z kolei dalekie 266. miejsce w rankingu odsetka załatwień merytorycznych spraw cywilnych zajął SR w Nowym Mieście Lubawskim" - poinformowano.

Obsadzone wakaty

Ponadto - jak dodał resort sprawiedliwości - obsadzone zostały dotychczasowe wakaty na stanowiskach prezesów. "Na istniejący wakat powołano prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie sędzię Dagmarę Pawełczyk-Woicką" - przekazano. Dodano, iż sędzia ta ma prawie 20-letnie doświadczenie w orzekaniu, specjalizuje się w prawie cywilnym, a od 2000 r. jest członkiem Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

"W miejsce wakatów powołano także prezesów trzech sądów rejonowych: nowym prezesem w Sądzie Rejonowym w Szczytnie zostanie sędzia Ewelina Wolny, prezesem Sądu Rejonowego Warszawa Wola - sędzia Sebastian Ładoś oraz w Sądzie Rejonowym Warszawa Żoliborz - sędzia Agnieszka Stachniak-Rogalska" - napisano w komunikacie MS.

12 sierpnia zeszłego roku w życie weszła nowelizacja Prawa o ustroju sądów powszechnych, która m.in. zwiększyła uprawnienia ministra sprawiedliwości przy powoływaniu i odwoływaniu prezesów sądów. Nowelizacja odstąpiła od modelu powoływania prezesów sądów apelacyjnych i okręgowych przez ministra sprawiedliwości po uzyskaniu opinii zgromadzeń ogólnych sądów.

Przepis przejściowy ustawy przewiduje, że prezesi i wiceprezesi sądów "mogą zostać odwołani przez ministra sprawiedliwości, w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy" - bez zachowania wymogów w niej określonych, czyli m.in. bez uzasadnienia.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy