Reklama

Reklama

Minister środowiska: Gminy z całej Polski zgłaszają się po pomoc w związku z suszą

"Susza dotyka najbardziej środkową Polskę, czyli południową część Wielkopolski, Łódzkie, Kujawsko-pomorskie, wschodnie Mazowsze" - powiedział minister środowiska Henryk Kowalczyk. Dodał, że po pomoc zgłaszają się gminy z całego kraju. Przypomniał, że resort uruchamia program zaopatrzenia w wodę.

"Próbujemy przeciwdziałać skutkom zmian klimatu (...). Uruchamiamy program zaopatrzenia w wodę. To jest program dla gmin, gdzie rzeczywiście nasilają się objawy braku wody" - mówił w środę na antenie Jedynki Polskiego Radia szef resortu środowiska.

Wskazał, że wsparcie ruszyło 1 lipca. 

Gminy proszą o pomoc

"Poprzez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska uruchomiliśmy programy wsparcia modernizacji ujęć wody, modernizacji stacji uzdatniania wody po to, żeby mieszkańcom zapewnić wodę tam, gdzie z powodu suszy jej brakuje" - podkreślił.

Jak powiedział, to władze samorządowe, czyli gmina, odpowiadają za zaopatrzenie w wodę, za oczyszczenie ścieków. "To są środki finansowe na tego typu przedsięwzięcia" - wyjaśnił.

Reklama

Pytany, które gminy są mocno dotknięte kłopotami z wodą, minister odpowiedział, że susza dotyka najbardziej środkową Polskę, czyli południową część Wielkopolski, Łódzkie, Kujawsko-pomorskie, wschodnie Mazowsze. Podkreślił, że po pomoc w związku z suszą zgłaszają się gminy z każdego terenu Polski.

Susza niemal w całej Polsce

Jak podał we wtorek Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG), w Polsce utrzymuje się susza rolnicza. Suszą występuje już w 14 województwach. 

Według IUNG, susza notowana jest we wszystkich monitorowanych uprawach wśród: zbóż jarych, zbóż ozimych, krzewów owocowych, truskawek, rzepaku i rzepiku, roślin strączkowych, kukurydzy na ziarno, kukurydzy na kiszonkę, drzew owocowych, warzyw gruntowych, tytoniu, buraka cukrowego, ziemniaka, chmielu. 

Reklama

Reklama

Reklama