Reklama

Reklama

Minister Sprawiedliwości Prokuratorem Generalnym? Projekt do komisji

Sejm nie zgodził się w czwartek na odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu Prawa o prokuraturze autorstwa PiS przewidującego m.in. połączenie funkcji Ministra Sprawiedliwości z Prokuratorem Generalnym. Wnioskowała o to opozycja. Projekt został skierowany do komisji.

Za odrzuceniem projektu głosowało 214 posłów; 234 było przeciw; nikt nie wstrzymał się od głosu.

Projekt został skierowany do sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka.

W środę w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie zgłoszonych przez PiS projektów Prawa o prokuraturze oraz przepisów wprowadzających to prawo. Zgodnie z propozycjami miałoby m.in. nastąpić ponowne połączenie od marca stanowisk Prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliwości. Projekty zakładają też likwidację odrębnej prokuratury wojskowej i dają więcej praw PG.

Reklama

Według PiS "na reformę prokuratury czeka cała Polska, czekają też prokuratorzy", państwo nie może się składać z instytucji od nikogo niezależnych.

Zapisy obszernych projektów wzbudziły zgodną krytykę posłów opozycji. "To upolitycznienie prokuratury" - podkreślali posłowie PO, według których w projektach szykowane są "narzędzia państwa totalnego".

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podkreślał, że organem odpowiedzialnym w Polsce za stan bezpieczeństwa jest rząd. "I musi on mieć narzędzia do zapewniania tego bezpieczeństwa" - mówił.

Reklama

Reklama

Reklama