Reklama

Reklama

Minister rolnictwa podał się do dymisji

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel, ze względów osobistych, złożył rezygnację ze stanowiska. "Minister Jurgiel dzielnie pomagał rolnikom" - powiedziała rzeczniczka rządu. Według medialnych doniesień, nowym szefem resortu rolnictwa miałby zostać poseł PiS Jan Krzysztof Ardanowski, który obecnie jest wiceprzewodniczącym sejmowej komisji rolnictwa.

Według informatorów "Rzeczpospolitej" Jurgiel był jednym z kandydatów do rekonstrukcji już w styczniu. Minister był krytykowany m.in. za mało skuteczną walkę a afrykańskim pomorem świń. W rządzie niedawno został zablokowany jego pomysł budowy płotu, który miałby pomóc w walce z ASF.

Możliwe, że dymisja Jurgiela związana jest z wyborami samorządowymi. PiS-owi zależy bowiem na poszerzeniu wpływów w samorządach na wschodzie kraju, a minister - przez mało skuteczną walkę z ASF - nie zachęca rolników do głosowania na swoją partię.  

O dymisję Krzysztofa Jurgiela walczyło Polskie Stronnictwo Ludowe. W tej sprawie do premiera Morawieckiego zwracał się m.in. lider ugrupowania Władysław Kosiniak-Kamysz. W 2017 roku PSL złożyło wniosek o wotum nieufności dla Jurgiela, jednak odrzucono je głosami Zjednoczonej Prawicy. 

Reklama

Krzysztof Jurgiel był ministrem od 16 listopada 2015 r. w rządzie Beaty Szydło, a następnie Mateusza Morawieckiego.

Decyzją ministra nie jest zaskoczony szef sejmowej komisji rolnictwa Jarosław Sachajko z Kikiz'15. "Ja liczyłem, że to stanie się znacznie wcześniej" - powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej polityk. Jak mówi, w rolnictwie jest "dużo zaniechań". 

"Dymisja została przyjęta"

"Dymisja została przyjęta przez pana premiera Mateusza Morawieckiego. Wkrótce poznacie państwo następcę" - powiedziała rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska podczas briefingu prasowego. Ona również przekazała, że powody dymisji Jurgiela są "osobiste".

Dopytywana co to oznacza konkretnie, Kopcińska poprosiła, by uszanować decyzję Jurgiela. "Przez dwa i pół roku miał wiele zadań trudnych, bo jak państwo wiecie, wiele w obszarze rolnictwa jest również zadań naprawdę stanowiących poważne wyzwanie dla rządu. Minister Jurgiel dzielnie pomagał rolnikom" - powiedziała rzeczniczka rządu.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy