Reklama

Minister Rafalska: Nie będzie finansowania 500 plus z Funduszu Rezerwy Demograficznej

Nie ma planów, żeby finansować przyszłoroczne świadczenia z programu 500 plus z Funduszu Rezerwy Demograficznej; nie ma też takiej możliwości prawnej - podkreśla szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Zapewnia, że w budżecie będą środki na wypłatę świadczeń w 2017 roku.

We wtorek "Gazeta Wyborcza" napisała, że rząd znalazł sposób na sfinansowanie programu 500 plus w przyszłym roku - to pieniądze z Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD).

Rafalska zapewniła, że nie ma takich planów. "Fundusz może być przeznaczony wyłącznie na finasowanie świadczeń z funduszu emerytalnego. Poprzednia ekipa rządząca wykorzystała 19,5 mld zł w ciągu pięciu lat na zasilenie Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nie mamy zamiaru i nie ma też takiej prawnej możliwości wykorzystania tych środków na wypłatę świadczenia 500 plus" - powiedziała PAP.

Reklama

Jak podaje MRPiPS, obwiązujące przepisy przewidują wykorzystanie środków FRD wyłącznie na finansowanie świadczeń z funduszu emerytalnego wyodrębnionego w ramach FUS. W latach 2010-2014 Fundusz Ubezpieczeń Społecznych był zasilany środkami z FRD na uzupełnienie wynikającego z przyczyn demograficznych niedoboru funduszu emerytalnego.

Pytana, skąd będą pochodzić pieniądze na program 500 plus w przyszłym roku, Rafalska podkreśliła, że budżetu na 2017 r. jeszcze nie ma, prace nad nim się zaczynają. "Jest obowiązująca ustawa i proszę się nie martwić, świadczenie będzie wypłacane" - zapewniła.

Bezpieczeństwo emerytur jest gwarantowane przez państwo

Wskazała przy tym na konieczność uszczelnienia VAT-u, zwróciła uwagę na lepszą sytuację na rynku pracy. "Więc lepsze będą wpływy z VAT-u, z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, mniejsze wypłaty z Funduszu Pracy. Mamy lepszą sytuację gospodarczą, to też jest lepszy prognostyk na 2017 r." - mówiła Rafalska.

"Bezpieczeństwo emerytur jest gwarantowane przez państwo i żaden z dotychczasowych rządów, nawet najbardziej przez nas krytykowanych, nie odważył się na to, żeby były zagrożone bieżące wypłaty emerytur czy ich terminowość. Proszę być spokojnym, to jest absolutny priorytet" - dodała.

Odnosząc się do prezydenckiego projektu ustawy obniżającej wiek emerytalny, powiedziała, że na pewno nie wejdzie ona w życie w 2016 r. "Wejdzie w 2017 r., natomiast dokładnej daty nie podam. Mówiliśmy, że zintensyfikujemy prace, gdy zakończy się ważny dla nas etap prac nad ustawą o wspieraniu państwa w wychowaniu dzieci" - podkreśliła.

Program "Rodzina 500 plus", który wprowadziła ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, ma ruszyć 1 kwietnia, czyli w najbliższy piątek.

"W napięciu czekamy, towarzyszą nam pewne emocje, jak będą się sprawować systemy informatyczne. Powinno być dobrze, lada dzień się przekonamy. Robiliśmy absolutnie wszystko, żeby nie było żadnych zatorów, żeby start programu przebiegł dobrze i nie był falstartem" - powiedziała minister rodziny.

Pierwsze świadczenia już pod koniec kwietnia

Jej zdaniem pierwsze świadczenia powinny trafić do uprawnionych pod koniec kwietnia lub na początku maja - zależy to, jak zaznaczyła, od tego, jaką technikę rozpatrywania wniosków przyjmą samorządy, które mają w tej kwestii dużą swobodę. Mogą najpierw przyjmować wnioski i potem je rozpatrywać, mogą to robić równolegle - część pracowników będzie przyjmowała, część rozpatrywała.

"Moim zdaniem w tych mniejszych samorządach to będzie odbywało się na bieżąco i pierwsze decyzje powinny być w kwietniu. Tam, gdzie są tysiące uprawnionych, może się to odbywać w ten sposób, że najpierw będzie intensywny okres przyjmowania wniosków, a potem intensywny okres pracy nad decyzjami. Ale samorządy mają tu swobodę postępowania. Na pewno zależy im na tym, by mieszkańcy byli zadowoleni" - powiedziała Rafalska.

Dzięki programowi "Rodzina 500 plus" rodzinom, niezależnie od dochodów, wypłacane będzie świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko - do ukończenia przez nie 18 lat. Mniej zamożne rodziny będą mogły otrzymać świadczenie również na pierwsze dziecko.

Świadczenie wypłacane będą przez gminy. Wnioski będzie można składać w formie papierowej lub online, np. za pośrednictwem bankowości elektronicznej lub przez internetową Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Na złożenie wniosku są trzy miesiące. Aby otrzymać świadczenie z wyrównaniem od 1 kwietnia, wniosek należy złożyć do 1 lipca włącznie. Po tym okresie będzie ono wypłacane od miesiąca złożenia wniosku.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy