Reklama

Reklama

Minister edukacji zapowiada interwencję w sprawie sędziego TK

Minister nauki i edukacji Przemysław Czarnek zapowiedział, że będzie interweniował u władz uczelni w sprawie sędziego Trybunału Konstytucyjnego Justyna Piskorskiego, który został przez współpracowników poproszony o rezygnację z kierowania Zakładem Prawa Karnego na WPiA UAM w Poznaniu.

O tym, że sędzia TK Justyn Piskorski został przez współpracowników poproszony o rezygnację z kierowania Zakładem Prawa Karnego na WPiA UAM, poinformował "Głos Wielkopolski".

Piskorski uzasadniał w czwartkowym orzeczeniu TK, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z Konstytucją RP.

"Takie zachowanie mogę nazwać tylko skandalem, który niestety kompromituje tych naukowców" - skomentował dla wPolityce.pl minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
 
Dodał, że będzie się w tej sprawie kontaktował z władzami UAM, "bo domaganie się ustąpienia ze stanowiska profesora uczelni, osoby, która wyraża swój pogląd i to jeszcze jako sędzia TK orzekający w konkretnej sprawie, jest jawnym lekceważeniem zasad niezawisłości sędziowskiej i niezależności sądów".

"Jest to też przejaw łamania zasad wolnej nauki, coś charakterystycznego dla dyktatury a nie dla uniwersytetu w demokratycznym państwie" - podkreślił. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje