Reklama

Minister edukacji Przemysław Czarnek rozmawiał z młodzieżowym forum LGBT+. "Traktował nas z góry"

Na spotkaniu z przedstawicielami młodzieżowego forum LGBT+ minister edukacji Przemysław Czarnek miał stwierdzić, że "ideologia LGBT+ zagraża rodzinie i Polsce" - tak twierdzą młodzi aktywiści, którzy w piątek rozmawiali z szefem resortu oraz wiceministrem Tomaszem Rzymkowskim. Ministerstwo przekazało z kolei, iż Czarnek przypomniał o gwarantowanej przez konstytucję "ochronie życia prywatnego i do decydowania o swoim życiu osobistym".

W spotkaniu w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie minister Przemysław Czarnek uczestniczył zdalnie. Na miejscu był wiceszef resortu Tomasz Rzymkowski. "Podczas spotkania minister edukacji i nauki podkreślił, że każdy człowiek ma prawo do ochrony życia prywatnego i do decydowania o swoim życiu osobistym, co wynika z konstytucji. Minister Przemysław Czarnek podziękował za merytoryczną i spokojną rozmowę" - zrelacjonowano w mediach społecznościowych resortu.

Z rezultatów spotkania nie są zadowoleni przedstawiciele młodzieżowego forum LGBT+. - Mieliśmy okazję zadać ministrowi pytania na temat jego krzywdzącej retoryki w stosunku do osób LGBT+, a także kobiet. Na początku spotkania zostaliśmy zapewnieni, że otacza nas szacunkiem, jako osoby nieheteronormatywne. Jakkolwiek z jego retoryki było czuć uprzedzenie - mówiła Wiktoria Magnuszewska.

Reklama

Jak dodała, "nieraz czuła się traktowana z góry" w trakcie dyskusji. - Padło także stwierdzenie, że ideologia LGBT+ zagraża rodzinie i zagraża Polsce. (...) Niestety, nie udało nam się sprecyzować na spotkaniu, co dokładnie minister Czarnek rozumie poprzez ideologię LGBT. Oczekujemy pisemnego wyjaśnienia takiego stwierdzenia - dodała Wiktoria Magnuszewska z młodzieżowego forum LGBT+.

Forum LGBT: Rozmowa z wiceministrem Rzymkowskim była bardzo fair

Aktywiści chcieli usłyszeć również o konkretnych działań ministra w kwestii zmniejszenia zachowań dyskryminacyjnych wobec osób nieheteronormatywnych w szkołach oraz powstania okrągłego stołu o przyszłości polskiej edukacji. - W związku z tym, że nie padły żadne konkrety ze strony pana ministra, a połączył się z nami na 30 minut zdalnie, dalsze spotkania z ministerstwem będą kontynuowane i jesteśmy w trakcie planowania kolejnych spotkań - powiedziała Magnuszewska.

Z kolei Laura Kwoczała z młodzieżowego forum LGBT+ oceniła, że jej rozmowa z wiceszefem resortu Tomaszem Rzymkowskim w kwestii okrągłego stołu o przyszłości polskiej edukacji "była bardzo fair". Wyraziła zadowolenie, że MEiN chce i nie boi się z przedstawicielami forum rozmawiać.

Na spotkaniu z mediami, wśród przedstawicieli środowiska LGBT, był obecny także Franciszek Broda - prywatnie siostrzeniec premiera Mateusza Morawieckiego. - Sam zostałem urażony (przez ministra Czarnka - red.) jako płeć męska, mimo że nie uczestniczyłem w dyskusji. Pan Czarnek umie stosować szowinizm także w drugą stronę. Zaznaczył, że Wiktoria sama by nie chciała, aby jej dzieci w przedszkolu były wychowywane przez mężczyznę. Stwierdził, że kobiety są dużo bardziej inteligentniejsze. One są bardzo inteligentne, ale mam nadzieję, że minister edukacji nie dopuści się więcej szowinizmu w żadną ze stron - powiedział przed siedzibą MEiN.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: LGBT | Przemysław Czarnek | minister

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy