Miesięcznice smoleńskie do 2020 roku. Wojewoda wydał zgodę
Obchody miesięcznicy smoleńskiej zostaną zarejestrowane jako zgromadzenie cykliczne. Oficjalną zgodę w tej sprawie wydał wojewoda mazowiecki – donosi TVN Warszawa. Dzięki temu wydarzenia związane z katastrofą smoleńską organizowane 10. dnia każdego miesiąca będą mieć pierwszeństwo nad innymi zwoływanymi w tym samym czasie i miejscu.
"Już posypały się zakazy dla manifestacji zgłoszonych na 10 maja" - informuje TVN Warszawa. Wniosek w sprawie rejestracji miesięcznicy smoleńskiej jako wydarzenia cyklicznego wpłynął do wojewody Zdzisława Siepiery 25 kwietnia. Dwa dni później wojewoda wydał zgodę.
Dzięki temu organizatorzy miesięcznicy smoleńskiej mają zarezerwowany 10. dzień każdego miesiąca aż do roku 2020. Wszystko za sprawą znowelizowania ustawy Prawo o zgromadzeniach, która weszła w życie z początkiem kwietnia. Nowelizacja dała możliwość otrzymania na trzy lata zgody na cykliczne organizowanie zgromadzeń w tym samym miejscu i brak możliwości organizacji konkurencyjnego zgromadzenia w tym samym miejscu.
Aby jakieś zgromadzenia mogło być uznane za cykliczne - zgodnie z zapisami ustawy - musi spełnić jeden z dwóch warunków. Za cykliczne uważane będą takie zgromadzenia, które są organizowane przez tego samego organizatora w tym samym miejscu lub na tej samej trasie, co najmniej cztery razy w roku według opracowanego terminarza lub co najmniej raz w roku w dniach świąt państwowych i narodowych, pod warunkiem, że odbywały się w ciągu ostatnich trzech lat i miały na celu "w szczególności uczczenie doniosłych i istotnych dla historii Rzeczypospolitej Polskiej wydarzeń".
Uchwalone przepisy dały też pierwszeństwo zgromadzeniom organizowanym przez organy władzy publicznej oraz zgromadzeniom odbywanym w ramach działalności Kościołów i innych związków wyznaniowych.
Zmiany w prawie o zgromadzeniach krytykują przedstawiciele m.in. Rzecznika Praw Obywatelskich, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, stowarzyszenia Marsz Niepodległości i Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.
Więcej na temat kontrowersji związanych z nowelizacją ustawy Prawo o zgromadzeniach znajdziesz tutaj (kliknij)