Reklama

Reklama

Mieczysław Gil nie żyje. Miał 78 lat

Nie żyje Mieczysław Gil. Opozycjonista, działacz "Solidarności", uczestnik obrad okrągłego stołu i parlamentarzysta odszedł wieku 78 lat. O śmierci polityka poinformował krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

"29 września 2022 r. zmarł Mieczysław Gil, działacz związkowy z Nowej Huty, opozycjonista prześladowany i więziony w okresie PRL, uczestnik obrad okrągłego stołu, były poseł i senator, b. przewodniczący Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego, w 2017 r. odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności" - poinformował w czwartek po południu na swojej stronie krakowski odział Instytutu Pamięci Narodowej. Mieczysław Gil. Kim był? 

Mieczysław Gil urodził się w 1944 w Gacach Słupieckich koło Staszowa. Po ukończeniu technikum pracował w Hucie im. Lenina w Krakowie. Od 1978 r. był redaktorem pisma zakładowego "Głos Nowej Huty". W latach 1964-1981 należał do PZPR. W marcu 1968 r. został zawieszony na stanowisku mistrza za odmowę udziału w bojówkach mających pacyfikować manifestacje studenckie. Przed 1980 r. kolportował niezależne pismo "Robotnik" oraz ulotek Studenckiego Komitetu Solidarności. 

Od września 1980 r. Mieczysław Gil należał do "Solidarności". 

Po wprowadzeniu stanu wojennego uczestnik strajku w Hucie im. Lenina w okresie 13-16 grudnia 1981 r., był przewodniczącym RKS "Solidarność" Regionu Małopolska. Po pacyfikacji huty pozostał w ukryciu. 

Reklama

Został zatrzymany 13 stycznia 1982 roku, a 25 lutego komunistyczny sąd skazał go na cztery lata więzienia. Na wolność wyszedł 25 listopada 1983 r.  na mocy amnestii. 

W latach 1984-1989 był kilkadziesiąt razy zatrzymywany i przesłuchiwany. Od października 1986 r. prowadził jawną działalność na czele reaktywowanej KRH "Solidarności". W dniach 26 kwietnia - 5 maja 1988 r. był jedną z osób kierujących strajkiem w krakowskiej hucie. Po pacyfikacji protestu hutników został pobity i aresztowany. Zwolniono go po 14 dniach na skutek interwencji przedstawicieli kurii.

Mieczysław Gil - uczestnik obrad okrągłego stołu

Mieczysław Gil uczestniczył w spotkaniu przygotowawczym do okrągłego stołu w Magdalence koło Warszawy. Był też uczestnikiem obrad plenarnych okrągłego stołu oraz zespołu ds. gospodarki i polityki społecznej.

W latach 1989-1991 Gil był posłem z listy Komitetu Obywatelskiego "Solidarność".  Z kolei w latach 1991-1993 poseł z listy Krakowska Koalicja Solidarni z Prezydentem. W 1993 redaktor naczelny dziennika "Nowa Gazeta". 

W 1998 roku Mieczysław Gil został radnym Sejmiku Województwa Małopolskiego z listy AWS. 

Od 2005 był przewodniczącym Stowarzyszenia Polskich Chrześcijańskich Demokratów, w tym samym roku bez powodzenia kandydował do Senatu z ramienia Partii Centrum. 

W wyborach parlamentarnych w 2011 r. był kandydatem Prawa i Sprawiedliwości do Senatu. Został senatorem, zdobywając ponad 45 tys. głosów. W 2015 ubiegła się o reelekcję, bez sukcesu. 

Odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2006) oraz Krzyżem Wolności i Solidarności (2017).

Prywatnie był mężem i ojcem dwójki dzieci. 

Szczegółową sylwetkę Mieczysława Gila publikuje krakowski IPN

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy