Reklama

Michał Wypij i Jan Strzeżek opuszczają Porozumienie

Poseł Michał Wypij i rzecznik Porozumienia Jan Strzeżek opuszczają szeregi partii. Decyzja związana jest z uchwałą kierownictwa ugrupowania Magdaleny Sroki, na mocy której dojdzie do połączenia z AgroUnią Michała Kołodziejczaka. Interia informowała o tym jako pierwsza.

Politycy ogłosili swoją decyzję podczas specjalnej konferencji prasowej zorganizowanej w Sejmie. - Będę nadal realizował mandat na rzecz tych, którzy mi go powierzyli. Uważam, że mój region zasługuje na więcej - mówił podczas wystąpienia w parlamencie poseł Michał Wypij. Dodał, że o planach fuzji z AgroUnią dowiedział się w zeszłym tygodniu. - To walka o przetrwanie - ocenił.

- Rozumiem zdanie koleżanek i kolegów, ale nie podzielam opinii, że połączenie z ruchem Kołodziejczaka to dobry pomysł - powiedział z kolei były rzecznik Porozumienia Jan Strzeżek.

Reklama

Potwierdziły się tym samym nieoficjalne informacje, które jako pierwsza przekazała Interia.

Decyzja polityków o opuszczeniu partii została podyktowana postanowieniem niedzielnego posiedzenia zarządu Porozumienia, które zdecydowało o połączeniu z AgroUnią w jedno ugrupowanie. "Za" głosowało 17 osób, siedem było przeciw, a cztery się wstrzymały. Jan Strzeżek i jego najbliżsi współpracownicy byli przeciwni. Michał Wypij był nieobecny.

- To dla mnie całkowicie niezrozumiała decyzja kierownictwa partii, której nie popieram, i która będzie miała daleko idące konsekwencje - mówił z kolei jeszcze w czwartek w rozmowie z Interią poseł Michał Wypij, pytany o doniesienia w sprawie połączenia Porozumienia i AgroUnii.

W rozmowie z "Siódma 9" Wypij stwierdził, że "jest lojalny wobec własnej partii, którą tworzył przez lata", lecz głęboko nie zgadza się z posunięciem zarządu. - Muszę skontaktować się z Jarosławem Gowinem, a swoje decyzje będę podejmował w najbliższym czasie. To raczej kwestia godzin niż dni - powiedział w rozmowie z Marcinem Fijołkiem o godz. 8:45.

Porozumienie łączy się z AgroUnią

Jako pierwsza o planach połączenia Porozumienia i AgroUnii informowała Wirtualna Polska. Partie te miały planować złączenie sił, by razem stanąć w szranki przed jesiennymi wyborami.

O opinię w tej sprawie spytaliśmy politologa i historyka prof. Antoniego Dudka. - Skomentowałbym to dość brutalnie: Partie, które walczą o przekroczenie progu, jednoczą siły w nadziei, że 2 proc. AgroUnii i 0,5 proc. Porozumienia da łącznie przekroczenie progu wyborczego. Moim zdaniem nie bardzo - powiedział w czwartek w rozmowie z Interią.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Michał Wypij | Porozumienie | Jan Strzeżek | AGROunia

Reklama

Reklama

Reklama